Subjektiivne monoloog meedia tulevikust

Eelmise nädala meediakonverents “Ekraanilt ekraanile”, viimane Media Economicsi loeng, Kalev-Rocki mäng ja orkaan Sandy kajastus Eesti online meedias pani mõtlema meedia tuleviku üle. Allolevalt subjektiivne monoloog sel teemal.

Kui mõni aeg tagasi olid print, online ja tele väga erinevad meediumid, siis mida aeg edasi, seda tähtsamaks muutub uudise vormist selle sisu ning eriti edastamise kiirus.

Print meedial on ammu olemas online versioonid, mille lugejate arv on tõenäoliselt suurem kui paberversioonidel. Samal ajal ei kao trükilehed, mille kadumist ennustati juba kümme aastat tagasi, veel lähima kümne aasta jooksul kusagile, võimalik vaid, et Ekspress Grupi pingutused digilehtede arendamises tasuvad ehk lõpuks ära.

Televisioon on kolinud veebimaailma, siin on uudiste edastamises rahvusringhääling kommertskanalitest kilomeetreid eespool. ERR pakub ka saadete internetis otsevaatamist ning mobiilseid rakendusi.

Audiovisuaalne sisu

Samal ajal on online maailm üha rohkem võtmas omaks audiovisuaalset sisu, hetkel peamiselt järelvaatamise vormis. Näiteks tänases EPLi digilehes on Reformierakonna kontori juures toimunud piketi uudise juures võimalik vaadata ka lühiklippi.

Uudise allikaks olev DELFI portaal kajastab aktiivselt G4S korvpalli meistriliiga mänge, Postimehe viimane online ülekanne oli Raju 10 võistluselt. Kui viimast vaadata nutikamast televiisorist, siis võiks öelda, et 15 aastaga on paberversioon jõudnud telesse.

Praktikas see nii siiski veel ei ole, sest interneti otseülekannete näol on tegemist sisseostetud teenusega, sest uudistetoimetuste audiovisuaalse sisu loomise kompetents ja võimekus on veel väga algeline.

Postimees kasutab näitkeks tehnikat, kus reporterid laevad klipid YouTube ning monteerivad need kokku YouTube video editoriga. Kolm punkti ja küsimärk…?

Embedimine

Korrates üle põhitõed ei asu veebilehel olev video üldjuhul samas serveris, kus ülejäänud veebileht. Näiteks allolev videoturunduse postitus tuleb kokku neljalt erinevalt lehelt.

Eile õhtust tänaseni on DELFI esilehe uudis Sandy orkaani otseülekanne Weather Channeli YouTube kanalist. Kenasti embeditud, sest video vaataja jääb endiselt DELFIsse.

Samal ajal on Postimehes uudis teksti ja pildi kujul. Kes on uudise läbi lugenud seda teistkorda ei tee, aga otseülekandele võib end iga hetk tagasi klikkida. Embeddimine, ehk oma veebilehele videote linkimine on väga lihtne ning on suur vahe, kas videot vaadatakse sinu lehelt või suunad vaataja oma keskkonnast välja.

Live jätkub, alloleva video siia lisamine võttis postituse kirjutamisest ca 10 sekundit:

httpv://www.youtube.com/watch?v=yXMU2qwCVag

Kokkuvõte

Eesti meediamaastikul saab lähiaastatel näha audiovisuaalse sisu (kvalitatiivset) tõusu ning selle oluliselt paremat integreerimist online maailmas. Võimalik, et juba uuel aastal võetakse trüki ja online meedas tööle eraldi videotoimetused.

Ka telemeedia trügib rohkem online maailma, võimalik, et Kanal2 ja TV3 saavad ka (paremini) nutitelefonidel ja teistel ekraanidel vaadatumaks.

Aga mis saab raadiost? Kuigi Margus Allikmaa arvamus, et ka raadiod saavad tulevikus ekraanid ei pruugi kehtida veel lähituleviku kohta, siis raadio on ja jääb veel pikaks ajaks. Ja kui elekter pikaks ajaks peaks ära minema, siis saab parareitoitel raadiost meie ainus infokanal.

Kui arvad, et sellest subjektiivsest monoloogist võiks dialoog tekkida, siis kommenteeri või nooguta kaasa ehk viska üks laik;)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga