2016. aasta märtsis, enne EOK presidendi valimist, tegin ülevaate kuidas Eesti spordialaliidud tegutsevad YouTubes ja Facebookis. Viimases seetõttu, et valdavas osas alaliitudel oma YouTube kanal puudub. Poolteist aastat hiljem on aeg teha (vahe)kokkuvõte.

Lühidalt Facebookist:

  • Eesti spordialaliidud on 03.03.2016-30.10.2017 saanud juurde üle 30 000 Facebooki fänni.
  • Jalgpalliliit möödus fännide arvu poolest Korvpalliliidust, kogudes üle 4400 fänni, kossuliidu 1668 vastu.
  • Suuruselt teise tõusu tegi Eesti Võrkpalli Liit 2100 fänniga.
  • Protsentuaalselt on väga head tõusu teinud Jalgratturite Liit (210-1670), Curlingu Liit (565-2193) ja Matkaliit (712-2666).

Eesti Triatloni Liit on teinud uue fännilehe, seetõttu on neil täna vähem fänne kui 2016.

Endiselt ei näita fännide arv seda kui hästi keegi sotsiaalmeedias toimetab, kuid kindlasti annab sellest indikatsiooni ja näitab ala üldist populaarsust.

Facebooki fännide arv 2016 vs 2017

Alaliit 20172016lisandunud
Eesti Jalgpalli Liit21981175624419
Eesti Korvpalliliit21717200491668
Eesti Kergejõustikuliit17475155901885
Eesti Võrkpalli Liit533132292102
Eesti Suusaliit44544126328
MTÜ Eesti Tennise Liit406627591307
Eesti Ratsaspordi Liit384425081336
Eesti Autospordi Liit37332934799
MTÜ Eesti Mootorrattaspordi Föderatsioon36952766929
Eesti Käsipalliliit28651988877
Eesti Matkaliit26667121954
Eesti Ujumisliit23461662684
MTÜ Eesti Curlingu Liit21935651628
MTÜ Eesti Võimlemisliit21801306874
Eesti Laskesuusatamise Föderatsioon18941145749
Eesti Saalihoki Liit18291308521
Eesti Jalgratturite Liit16702101460
Eesti Vehklemisliit16551114541
MTÜ Eesti Ragbi Liit1466709757
MTÜ Eesti Jäähokiliit1433852581
Eesti Maadlusliit1431955476
Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liit1348508840
Eesti Jahtklubide Liit1211895316
Eesti Orienteerumisliit1183716467
Eesti Judoliit1180849331
Eesti Golfi Liit1101709392
Eesti Sulgpalliliit1089649440
Eesti Jahispordi Liit896652244
Eesti Taekwondo Föderatsioon895542353
Eesti Sõudeliit880623257
Eesti Poksiliit839582257
Eesti Veemoto Liit829603226
Eesti Triatloni Liit7351129-394
Eesti Petanque’i Klubide Liit723600123
Eesti Lauatenniseliit718569149
Eesti Squashiföderatsioon477328149
Eesti Indiaca Liit32223389
Eesti Rulluisuliit320201119
Eesti Karate Föderatsioon27418094
Eesti Aerutamisföderatsioon256133123
Eesti Ronimisliit23617264
Eesti Kick-Boxingu Liit229233-4
Eesti Moodsa Viievõistluse Liit22120219
MTÜ Eesti Tõstespordi Liit18314142
Eesti Amburite Liit17714928
Eesti Lennuspordi Föderatsioon16110358
Eesti Sumoliit1091090
Eesti Uisuliit97898

NB: mitmete alaliitude puhul pole endiselt tegemist mitte fännilehe, vaid FB grupi või siis isikuga.

Alaliidud YouTubes

YouTube kasutamises erilisi muutuseid ei ole toimunud, vaid Eesti Jalgpalli Liit on tõusnud ainsaks, kellel neljakohaline number huvilisi, kes järgmist videot ootavad.

Alaliit20172016lisandunudvaatamised
Eesti Jalgpalli Liit12178193981515653
Eesti Korvpalliliit44836583591644
Eesti Ratsaspordi Liit40118221982537
MTÜ Eesti Mootorrattaspordi Föderatsioon289133156194599
Eesti Suusaliit91652680439
Eesti Uisuliit5145626107
Eesti Võrkpalli Liit50391144811
Eesti Sulgpalliliit47351226368

YouTube puhul on kanali tellijate number ehk nende inimeste arv, kes on avaldanud soovi sellelt kanalilt ka edaspidi videosi näha, oluliselt tähtsam kui kanalil olevate videote vaatamise koguarv. Mingil tasemel YouTube kontod olemas järgnevatel: Eesti Kergejõustikuliit, Eesti Autospordi Liit, MTÜ Eesti Tennise Liit, Eesti Ujumisliit, Eesti Vehklemisliit, Eesti Maadlusliit, Eesti Jahtklubide Liit, MTÜ Eesti Jäähokiliit, Eesti Orienteerumisliit, Eesti Veemoto Liit, Eesti Lauatenniseliit ja Eesti Squashiföderatsioon ehk vaid 1/3 kõikidest alaliitusest.

Spordialaliidud sotsiaalmeedias

Alaliitude üheks peamiseks ülesandeks on lisaks sellesse kuuluvate spodiklubide koordineerimisele populariseerida ala laiemalt ehk tegelikult võistlevad kõik alaliidud meedia, sponsorite, harrastajate, tähelepanu ja järelkasvu nimel. 

Video on sporditurunduses ülimalt tähtis, kasutage seda teadlikult!