Sotsiaalmeedia abil maailmareisile

Reisil kuulub (foto)kaamera üldjuhul meie kohustusliku varustuse hulka, sest elamuste pildi ja/või videokujul jäädvustamine on puhkusereiside oluline osa.

Soovime lähedastele ja tuttavatele teada anda, et:
1) olen Eestist ära ning nagu pildilt näha, siis elus (… ehk ära muretse)
2) nagu pildilt näha, siis on mul väga hea olla (… aga kuidas sul läheb?;)

Reisielamusi ja -kogemusi jagatakse ka blogide, foorumite ja muude kanalite kaudu, kuid vaid vähesed teavad, oskavad ja suudavad reisielamused “rahaks teha”, et järgmistele sarnastele ettevõtmistele suunduda. Eestikeelses maailmas (loe: internetis) on see suhteliselt raske, sest tasuva arvu vaatajate leidmiseks pead olema kohalik kuulsus (Tätte/Matvere) või saama muul viisil telemeediatähelepanu, kuid tehtav. Pealegi on english, spanish or german ka valdaval osal meist selge.

Tasuva arvu vaatajaid saab kõige lihtsamini ja odavamalt sotsiaalmeedia kaudu. Näiteks 2009. aasta septembris asus üks Kanada paarike Alex&Luke Ameerika Ühendatud Ühendriike avastama ning lisaks sellele, et jagas reisielamusi -ja kogemusi oma veebis ja sots.meedia kanalites (Facebook, Twitter, Youtube), kaasas ka vaatajaid ehk küsis vaatajatelt kuhu nad edasi sõitma, mida õhtuks sööma või kus magada võiksid. Kaugem eesmärk oli sõita läbi kõik osariigid, mis tänaseks ka täidetud v.a. Hawai.

Sedasi saadi endale 1-2 aastaga suur vaatajaskond, mis “müüb”. Selle aasta alguses pakkus neil üks New Hampshire hotell tasuta 2-kuulist elamist toas, mille ühe öö hind on 200-300 USD ning tundub, et tulevikus on neil sarnaseid pakkumisi veelgi. Nende üks näidisvideo peale Balzami hotelli pakkumise teadasaamist:

httpv://www.youtube.com/watch?v=EpFEFuwuNU4

Sotsiaalmeedia abil reisile

Kaks põhitõde kuidas reisi(video)turundusest tasustatud saada:
1) sa pead pakkuma (teenust), millest on tasu andjale kuidagi kasu,
2) sa pead (oskama oma teenust) müüa / turundada.

Tasu andjale on näiteks kasu sinu suurest kontaktibaasist ehk Facebooki fännidest, Twitteri jälgijatest ja YouTube vaatajatest. Neid soovitan sul saada läbi kvaliteetse sisu loomise, mitte “IPadi loosimise”.

Teinekord võib kasumlik kontaktibaas tekkida “tühjast kohast”, näiteks tuntud “Kas see kurk saab…” on samuti edukas turundusprojekt… kui keegi veel ei teadnud;)

Teiseks pead sa müüma ehk otsima üles ettevõtted ja inimesed, kes võiks olla sinu teenustest huvitatud, ning neile selgitama kuidas sinust neile kasu on.

Alusta kirest

Alati tasub otsida oma kirge, näiteks kui oled söögigurmaan, siias hakka restorane hindama. Võimalusi võetakse, mitte ei anta, kirjutas Peep Laja ühes postituses, kus rääkis, et arvamusliidriks saadakse, mitte ei oodata, et keegi sulle selle tiitli annab.

Võta näiteks domeen: www.thebestintown.eu (hetkel vaba) ja alusta gurmaanimissiooniga hindamaks Euroopa linnade parimaid restorane. Kirjuta, hinda, avalda arvamust, räägi, lihvi pakkumisi… Võta mingi kindel stiil – valid igast linnast ainult ühe restorani vms ja usun, et mõne kuuga saad taseme, kus (eelnevalt etteteatamisel) saad kindlasti igas Euroopa linnas tasuta parimas restoranis süüa ning võimalik, et aasta pärast on restoranid isegi nõus su reisi- ja majutuskulud kinni maksma.

Maailma ühel tuntuimail veiniblogijal Gary Vaynerchukil, läks 17 kuud 5 päeva nädalas kirjutamist ja arvamist, et jõuda tunnustatud tasemele, kuid sinu kirg võib olla ka hääletamine, kõrged ehitised, tantsimine vms.

Plaani pikaajaliselt

Nädalaga Egiptuses või kahe nädalaga Kariibidel ei suuda sa kindlasti piisavalt tähelepanu tekitada. Alex ja Luke on teel juba üle aasta, Tättel ja Matverel läheb poolteist aastat, Danieli maailmaturnee kestis 15 kuud jne.

Kui sul pole aega ega võimalus pikemaajalistel reisidel käia, siis tee igal reisil midagi kindlat ja jäädvusta see. Matt näiteks tantsis. Kui tantsida ei taha, siis tee tööd – filmi üles oma majutusasutus (hotell, villa vms) ja tee sellest tasuta reklaamvideo, kui neil seda juba ei ole ja palu neil seda linkida ja kommenteerida. Usun, et kui sul on portfoolios juba 3-5 videot, siis neljandale reisile minnes saad juba teenust pakkuda ehk järgmises majutushinnas sama teenuse eest raha küsida või hinnas alla kaubelda.

Sellest, et videote abil on võimalik tasuta reisida, kirjutasin ma juba eelmisel aastal, ülehomme suundun kaheks nädalaks Saint Luciale, kus proovin isegi reisivideoturundusega alustada.

Kokkuvõte

Eestis on paljud reisiblogid väga populaarseks saanud, sest inimestele meeldib jagada oma reisikogemusi ning teisi samal marsruudil aidata. Veidi rohkem läbimõtlemist ja müüki ning sinu puhkusest võib saada sinu töö ehk igapäev. Jäta oma reisiplaanid või mõtted siia kommentaaridesse ja aitan sul kaasa mõelda, kuidas sellega teenida võiksid…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian