Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) korraldab sel suvel (01.06-31.07) esmakordselt videoblogi mängu “Eile nägin ma Eestimaad“, kus 5 paari reisivad mööda Eestit erinevaid sihtkohti ning jäädvustavad (video)kaamera abil oma seiklusi. Võistluse esimesed videod said mõni päev tagasi üles laetud.
Osalejate videofailid kogutakse kokku EASi YouTube kontole EileNaginMaEestimaad, kus neid lingitakse EASi Facebooki kampaanialehele, kus omakorda käib videote hindamine ja parimate väljaselgitamine.
Kuigi online videokampaaniaid on ka varem tehtud, näiteks Tartu Ülikooli noorte teadusvideote konkurss, Viasati spordikampaania või näiteks IT Kolledzi videokonkurss “Kõik on IT”, on endiselt tegemist innovatiivse lähenemisega, mis tõenäoliselt saab tulevikuks veelgi populaarsemaks.
Selle postituse mõte pole siiski kiitmine vaid analüüsimine, mida annaks kampaanias jooksvalt veelgi paremaks teha nii EASi kui mängus osalejate poolt, sest konkursi lõpuni on jäänud pea 2 kuud.
YouTube kanal EileNaginMaEestimaad
Tõenäoliselt jääb YouTube kanali “kordategemine” (brandimine, optimeerimine, linkimine) veel mõneks ajaks videoturundus.ee esmaseks põhisoovituseks. Seda kahel põhjusel – esiteks on see oluline, teiseks väga lihtne. Allolev on tänane (05.07) pilt EileNaginMaEestimaad kontolt:
1) Taustapildi lisamine käib vastava pildi olemasolul vähem kui minutiga. NB: pildi maksimumusuutus on 256KB, kuid mõõtmed peaksid olema vähemalt 1024p kõrgus ja 1600px laius. EAS võiks vabalt kasutada visitestonia.com vms pildigaleriisi selleks. Võime tasuta aidata pildi suuruse vähendamisega, kui selleks vajadus.
2) Kontole sisselogides on “Settingute” all esimesena kanali pealkiri (Title). Seda ei tohiks unustada, kuna jääb linkimisel Facebooki ja mujale alati nähtavale.
3) Video kirjeldus võiks alati alata lingiga kampaanialehele: http://facebook.com/puhkaeestis. Lisaks võiks video kirjelduses olla lingid turismitaludele jt ettevõtetele (a’la soomaa.com jne), kus osalejad peatuvad. Sedasi saaksid vaatajad huvi korral ühe klikiga videos olnud teenusepakkuja kodulehele minna, mis on ju selle kampaania üks peamisi mõtteid?
Lisaks on oluline, et video kirjeldus oleks loetav – antud hetkel on see lisatud ühe pika paragrahvina. Kindlasti võiks see olla jagatud mitmeks lõiguks ning vajadusel lisama lõikude pealkirjad. Kas loeksid allolevat kirjeldust otsast lõpuni?
NB: hea blogi, kust lugeda oma veebilehe teksti ja piltide kujundamise kohta: http://uxmovement.com
4) Autoplay ehk video automaatne mängimine. Sellest kirjutasin lähemalt eelmises postituses.
5) Mõttearendus pealkirjade osas – pealkirjad võiksid anda parema ülevaate video sihtkohast, minuarust võiks need ümber nimedata “Eile nägin ma Soomaad”, “Eile nägin ma Matsalu”, “Eile nägin ma Lahemaad” jne.
6) Tutvustav tekst. Kõige raskem on välja mõelda lühikest ja löövat tutvustavat teksti. Hetkel kirjelduses olev:
“Eestis on mõnus puhata, sest siin on palju mitmekülgseid puhkamisvõimalusi, mille hulgast leiab igaüks omale midagi lahedat. Kindlasti on Eestimaal palju selliseid kohti, kus Sa pole veel käinud või millest Sa pole isegi kuulnud — Eestis reisimine pakub hulganisti avastamisrõõmu.”
… pole halb, kuid kes väidab, et ei anna teha paremat?’
Soovitused videoblogi mängus osalejatele
Esimene nädal on läbi. Harrastusvideograafide kohta olete teinud head tööd ning kindlasti õppisite palju nii filmimisel kui editeerimisel ning kui sügisel oma esimesi videosi vaatate, siis võib olla kergelt piinlik. Ärge muretsege – isegi Steven Spielberg oma esimesi videosi vaadates tunneb sama.
Siiski, kuna teil käib suve lõpuni kõva võistlus, siis ehk on abi mõnest allolevast lihtsast soovitusest:
1) 16:9 formaat. Pea iga kaamera settingutes peaks olema võimalus seada paika kõrguse ja laiuse suhe – ehk YouTube videoaknast võiks maksimaalse välja võtta. Hetkel kasutavad seda võimalust ainult Mihkel ja Marko. Võimalik, et ka Meery ja Annely, kuid Teie videoprogramm laseb lõpptulemusena välja 4:3 suhtega pildi. Seetõttu jäävad videosse mustad ääred kõikides video külgedes.
2) 3 põhjusest, miks subtiitrid on kasulikud, kirjutasin juba eelmisel aastal. Nendele võiks lisada, et halva heli puhul (näiteks Mihkel ja Marko I video algus), aitab see paremini video sisust äru saada, eriti kui keegi kaugel räägib.
Subtiitreid saate teha näiteks CaptionTubes
NB: alles peale seda kui video on üles laetud, saab subtiitrite faili teha ja videole lisada!
3) Videoturundus. Poisid ja tüdrukud, mehed ja naised, paarid ja paaritud – kui Te veel ei ole aru saanud, siis Teid on saadetud turundust tegema! Ehk nii EAS kui Teid majutavad ja Teile teenuseid pakkuvad ettevõtjad loodavad, et tänu Teile (ning Teid kajastavale meediale), saab EAS tähelepanu ning ettevõtjad lisakliente.
Proovige veelgi enam läbi välja mõelda, mis on just selle koha eripära ning kõige huvitavamad tegevused. NB: kindlasti on Teil lubatud videosse lisada sihtkoha koduleht, kuid iseenesest oleks tähtis ka asukoha näitamine kaardil jne. Olge ka ise eelnevalt teadlikud oma sihtkohast ning aidake neid tutvustada, kui peremees/perenaine kaamera ees kõige jutukam ei ole.
4) Huumor – mõelge igasse videosse vähemalt üks tilk nalja välja. See kindlasti aitab Teil lõpuni konkurentsis püsida;)
Soovime edu nii EASile kui videoblogi mängus osalejatele, suve teises pooles vaatame kas ja mis on selle kirjutise tõttu muutunud;)