PublicTV paroodiareklaami tulemused

Eelmisel neljapäeval, 13. märtsil toimus Sõpruse kinos PublicTV paroodiareklaami lõpuüritus, kuhu oli kutsutud 10 parima klipi autorid. Žürii, mille koosseisus olid filmilooja, produtsent ja R2 saatejuht Erik Moora, produtsent ja filmilooja Sander Allikmäe, ristmeedia turundaja ja koolitaja Reigo Kimmel, PublicTV tegevjuht Margus Tamm ning Kahur Filmsi looja Lauri Sarapuu, valisid välja parimad.

PublicTV

Auhinnatud kohad

  • I koht ja 42 tolline LED televiisor LG – Ice Mill, klipp: „Keldripoe rajud päevad“.
  • II koht ja 32 tolline LED televiisor LG – Andre Allese, klipp: „Ylikool on ylicool“.
  • III koht ja Canon digital ixus 135 fotokaamera – Ludvig Leis, Kristjan Kingo, Martin Käärik, klipp: „Hugo Toss“.
  • PublicTV eriauhind ja osalemine ühes PublicTV reklaamprojektis täieõigusliku meeskonnaliikmena – Lasse Uustalu, klipp: „Tujutõstja vol1“.
  • Rahva lemmik ja Limo Voyage limusiinipidu kaheksale – Ludvig Leis, Kristjan Kingo, Martin Käärik, klipp: „Hugo Toss“.

67st esitatud tööst kvalifitseerus konkursile 57, mis tähendab, et tegemist oli ühe suurima online videokonkursiga Eestis.

Ühes varasemas posituses kirjutasin, kuidas konkurss võita ning Videoturunduse fännilehel tõin välja esimeses hindamisvoorus minu käest suurima skoori saanud “Sõida Kaine Peaga” video, mis tänu online meedias jagamistele, sai üle 21 tuhande vaatamise ning tõstatas küsimuse, kas video on üldse paroodia? Või mis üldse on paroodia?

httpv://www.youtube.com/watch?v=wq1tXcpOGus

PublicTV palvel annan konkursile pikema hinnangu, koos soovituste ja kommentaaride osas, mida sai ka kõige “kriitilisema žüriiliikmena” finaalvõistlusel jagatud. 

Esiteks on hämmastav, kui palju on tõusnud harrastusvideograafide tase vaid mõne aastaga. Konkurss oli peajagu üle eelmisel aastal toimunust, kusjuures parimate seast napilt väljajäänud “Ostke parem vutimune” video oli tehtud 12-aastase poisi poolt.

Mõni züriiliige hindas rohkem tehnilist poolt, teine sisu ja asja tuuma, kolmas hindas ristmeediat ehk seda, kas lahedal paroodial on ka samm edasi. Näiteks konkursi Keldripoe võidutööl oli video lõpus mittetoimiv link “www.varstiteemekodulehe.vb”, samas teise koha saanud “Ylikooli” klipis oli videos reaalne TTÜ vastuvõtu telefon.

Zürii sai ülevaatamseks PublicTV poolt eelvaliku läbinud 24 video vahel ning lõpptulemus selgus alles teises hindamisvoorus. Ükski video ei olnud ülekaalukalt teistest parem ehk finaalijõudnute vahe oli suhteliselt väike.

KanepiLõpuüritusel jagatud kommentaaridest jäi kõige rohkem kõlama soovitus, et videod oleks saanud mitmel juhul teha lühemalt. Kuigi videotegijatel on mõnikord valus kaua-tehtud-kaadrikesed välja jätta, oleks see kokkuvõttes andnud paremaid tulemusi. Näiteks konkursi ühe parima püändiga klipis “Terves kehas terve vaim” klipis oleks võinud mõned sekundid lõpukaadritest välja võtta, sama ka “Hugo Tossu” jooksuklippidest Tartu vahel jne.

Kuigi paroodiareklaam on suhteliselt laia mõistega, jõudis zürii siiski arusaamale, et paroodia puhul on üheks tähtsamaks teguriks huumor. Samas peab nali olema seotud reklaamitava toote või teenusega, sest humoorikas klipp, mis jääb küll meelde, kuid mille lõppu võiks panna suvalise toote või teenuse, reklaamimaailmas hästi ei toimi.

Kokkuvõte

Videokonkursitel osalemine on harrastus-videograafidele parim praktika. Isegi juhul, kui auhind jäi sel korral saamata, annab video tootmine alati parema kogemuse ja teadmise kui mõni BFMi teoorialoeng. Lisaks lubasid korraldajad, et žüriiliikmetel on järgmisel aastal võimalus pikemateks ja põhjalikemateks kommentaarideks.

Heade tööde korral ei ole harrastusvideograafidele siiski parimaks auhinnaks telekas või kaamera, vaid kontaktid filmimaailma tegijatega, näiteks ka sel korral said mitmed konkursil osalejad kohese tööpakkumise.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga