Personaalne bränd ja usaldus

Videoturundus internetis ei tähenda vaid videote tegemist ja nende jagamist. Vähemalt samaoluline on interneti- ja eriti videoturunduses inimese personaalne bränd, ehk mis on sinu kohta internetist teksti, pildi või videokujul leitav.

Seda, mis infot sinu kohta internetist leiab, saab igaüks ise testida ehk maakeeli googeldada – trüki oma nimi kujul “eesnimi perekonnanimi” google.ee-sse ja vaata tulemusi. Näiteks kui sõber Anto Liivat 2009. aastal valiti Eurovalimistel esinumbriks, siis Õhtuleht guugeldas toona tundmatu parteisõduri kohta esialgu välja vaid, et ta on roosas põrsakostüümis Tartu Maratoni läbinud. Täna on Googles esimene vaste tema enda mõttepäevik.

Mis pilti sinust näevad teised?

Vaata kindlasti omanimelist Google pildiotsingut enne seda kui teised seda vaatavad. Usu, nad on seda juba teinud, kuid sinu käes on võimalus tulemusi veel muuta. Proovi ka aru saada otsingumootoritest – kui laed endast üles pildi kujul IMG10029.jpg, mille kommentaariks paned “Mina vanaema juures”, siis mehhaaniliselt ei ole võimalik aru saada kes on “mina”, veel vähem vanaema. Googeldage näiteks “minu pilt” ja vaadake, kas olete mõne peal;)

Seega tasub need pildid, mida sa ise soovid ja julged teistega jagada ning ajalehest vastu vaadata, internetti (oma blogisse või kasvõi Facebooki) üles laadida kujul: Eesnimi-Perekonnanimi.jpg, millele lisad sama alt teksti ning kommentaariks pane samuti enda nimi.

Kui sa ei ole rahul oma pildiotsingu tulemustega siis kõige kiirem tee oma tulemuste muutmiseks on teha omanimeline (tasuta) blogi näiteks: eesnimiperekonnanimi.blogspot.com ja lisada sinna need pildid, mida ise sooviksid, et teised sinu kohta leiaksid. Ka võhikule on see lihtsalt tehtav, usun, et maksimaalselt poole tunniga, kuid arvesta, et google pildiotsing muutub oluliselt aeglasemalt. Okia blogi kampaania “Welcome to Estonia” pildiotsingu vastete muutmisel läks rohkem kui aasta enne kui mõned läbupildid otsingu esimestest vastetest ära kadusid.

Kunagi ei või kindel olla, millal ajakirjandusel sinu kohta kiirendatud huvi tekib, näiteks juhtud mõnda õnnetust pealt nägema vms. Siis on hea kui neil on paberile just selline pilt võtta, mis sulle meeldib, mitte välja lõigata mõnest udusest peopildist, mille on mõni su sõber üles laadinud.

Sinu ettevõtte turundusvideod?

Videoturunduses on hea lisada ka oma nimi video märksõnade sekka. Sedasi inimesed, kes sind googeldavad leiavad sinu ettevõtte videotutvustuse.

Personaalbrändi omanik ja kliendid

Kõik sinu sõbrad-tuttavad, töö- ja koolikaaslased ning lähedased on sinu personaalbrändi kliendid, kellel sinu ja su tegevuste peale mõeldes tekib mingi kuvand – küsi mõne sõbra käest, mis on esimene asi või tegevus mis tal sinu kohta meelde tuleb, teinekord võib see väga üllatav olla.

Oluline on saada personaalbrändi “omanikuks” ehk ise läbi oma teadmiste ja tegevuste kujundada oma kuvandit, internetis saad sa seda muuta/suunata rohkem kui arvad.

Personaalbrändi kohta on toimunud mitmeid koolitusi ning sellest on ka hea eestikeelne blogi.

Personaalbränd ja usaldus

Minujaoks on ettevõtlus internetis personaalne ja mitteanonüümne – kui soovin osta internetist mõnda toodet või teenust, siis müüja suhtes tekib mul usaldus juhul, kui ma tean kes on see inimene, kelle käest ma reaalselt oma toodet või teenust tellin. Alustades Volodja perekonnanimest, kes Auto24 kaudu oma Mersut müüb, kuni internetiturundust pakkuvate ettevõteteni, kelle ainsaks kontaktmailiks on info@ettevote.ee.

Kui ma tean, kellega ma suhtlen, siis saab mul tekkida usaldus. Kui ma ettevõtet või isikut ei usalda, siis väga tõenäoliselt ma temaga tehinguid ei tee – ehk usaldus on üks peamisi müügiargumente!

Seega usaldus müüb, kuid selle saamine või tekitamine võtab aega. Järgnevalt mõned viisid, kuidas usaldust tekitada:

  • Vaata kriitiliselt üle oma sotsiaalmeedias edastatud teated ja avalik pildigalerii.
  • Kui müüd mingit teenust, siis vaata üle oma klientide nimekiri, tehtud tööd ja meediakajastus – jagades seda infot oma veebis tõstad oma usaldusväärsust kordades.
  • Jälgi oma õigekirja ja kontrolli üle linkide toimimine nii oma e-mailides, kui veebilehel.
  • Ole personaalne ka oma ettevõtte/brandi Facebooki fännilehel – lisa sulgudesse ka inimese nimi, kes teate edastas. Näiteks Estonian-Air kasutab seda võimalust hästi.
  • Juhul kui pead oma blogi või annad välja uudiseid, siis jälgi, et need oleksid ajakohastatud. Kui viimane uudis veebilehel on eelmisest aastast, siis võib tekkida küsimus sinu või ettevõtte olemasolust. Paljudel ettevõtetel on veebileht vaid kontaktideks, sellisel juhul pole ju vaja uudiste alamlõiku ning tundub, et poliitikute blogid saavad aktiivseks vaid valimiste ajaks.

Videoturunduslikult on aga kõige tähtsam, et usaldust on kõige lihtsam tõsta video teel:

  • Tee oma veebilehele või blogisse video, kus sa ise räägid oma teenustest või toodetest. Lisa kindlasti videosse oma nimi ning vaatajatel on kohe selge, kes mida pakub.
  • Veel paremini mõjub, kui sa oma veebilehel jagad video näol oma rahulolevate klientide tagasisidet.

Unustada ei tohi, et usaldus tekib aastatega ning võib kaduda vähem kui 60 sekundiga ehk halb veebileht ja video võib ka viimased kliendid eemale peletada.

Mis on sinu e-mail?

Kasutage oma nime ka isiklikes mailiaadressides: eesnimi.perenimi@sinudomeen.ee (ükskõik kas see on gmail.com, eesti.ee, mail.ee või veel parem omaettevote.ee) on alati parem kui võibolla aastaid kasutatud kiizumiizu87@hotteabmis.com.

Kui kiizumiizust on raske loobuda, siis tehke oma CV või ettevõtte lehe jaoks üks ametlik eesnimi@sinudomeen.ee edasisuunamisaadress, mis kõik kirjad kiizumiizule edastab. Uute töötajate valikul on korduvalt CVsi läbi vaadates esimene selektsioon just selle põhjal tehtud ning seda imelikum on ka ettevõtete veebilehtedel töötajate kontaktinfot sellisel mittepersonaalsel kujul vaadata.

Personaalbrändi koolitus

Eelmisel sügisel tegin TTÜ kultuuriklubile ürituse korraldamise koolituse, mille viimases osas rääkisin personaalbrändist, video pilt pole kõige parem, kuid ehk on helist abi:

httpv://www.youtube.com/watch?v=9d-XlUFcVDc

Selle video põhjal tundub, et järgmine lugu peaks olema valgustuse kasutamisest;) Või mida sina sooviksid järgmisest postitusest lugeda? Jäta arvamus siia kommentaariks või tee valik kõrvalolevast gallupist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga