Õhuvõtted on muutunud taskukohaseks

Phantom 2 droonÕhust filmimine pikka aega on olnud videomeeste unistuseks. Kui veel kümmekond aastat tagasi oli ainus võimalus õhust filmimiseks rentida koos juhiga helikopter, siis täna on raadioteel juhitavad droonid ja minikopterid tegemas videomaailmas revolutsiooni.

Raadioteel juhitavaid “mänguasjad” on turul olnud juba aastakümneid, kuid alles hiljuti suutsid need kaamera endaga kaasa võtta. Põhjus lihtne – videokaamerad on muutunud oluliselt kergemaks. Näiteks GoPro kaamera jaksab üles tõsta ka mõni eelmisel sajandil lastepoest ostetud minikopter.

Eestlaste Helicam

Kristjan TiimusKunagine koolivend Tabasalust, Kristjan Tiimus, on juba üle 10 aasta Tabasalu garaažis teinud mitme propelleriga multikopterited, on ka üheks eksperdiks Eestis, kes 40 000.- EURist 8-propelleriga Helicami kopterit õhus oskab hoida.

Helicam on ammu jõudnud juba Eestist välja ning on õhuvõtete turul maailmas juba üks suuremaid tegijaid. Ühel koolitusel rääkis Helicami üks omanikke, Ville Jehe, miks India Bollywoodi turg on parem kui Hollywoodi oma ning kuidas Helicami 3000.- päevahind on kordades soodsam turuliidri Flying Cam 20 000.- eurosest hinnast.

2007. aastast kui Helicam oma esimesi õhuvõtteid tegi, on tänaseks muutunud palju. Maailmas on tekkinud kümneid kui mitte rohkem ettevõtteid, kes tänu masstoodangule suudavad lihtsamaid 4-propelleriga droone pakkuda alates 500.- eurost.

Taskukohased droonid

Üheks näiteks paljudest, kes taskukohaseid lennumasinaid massidele pakub, on DJI Innovations, kes eelmise aasta lõpus tõi turule oma Phantom II Vision kaamera, mille hind koos HD pilti salvestava kaameraga algab 1200.- dollarist.

Phantom 2

Drooni on võimalik osta ka kaamerata ehk kinnitada sellele Gimbali stabilisatoriga (et pilt ei väriseks) näiteks oma GoPro kaamera. Sellisel juhul saab oma GoPro õhku viia juba ca 679.- dollariga.

Phantom 2 GoPro

Erinevad artiklid väidavad siiski, et GoPro äppi ehk pildiedastuse wifit ei tasu Phantomi drooni puhul koos kasutada. Võib juhtuda, et juhitavus kaob ja jääd ilma nii kaamerast kui lennumasinast.

Vaata õhust otsepilti

Üks põnevamaid Phantom 2 drooni võimalusi on oma telefoniekraanilt mitte ainult vaadata droonikaamera otsepilti, vaid panna see ka vajadusel salvestama või pöörata vaatenurka. WiFi abil on drooniga ühendus kuni 300 meetri kauguselt.

Drooni juhtimine

Algajatele kopterihuvilistele on heaks lisavõimaluseks ka “tagasi koju” funktsioon, mis võimaldab GPS-i abil ühe nupuvajutusega kaamera automaatselt alguspunkti tagasi saata.

Tagasi koju

Legaalsed probleemid

Global HawkDroon tähendas algselt mehitamata lennukit, tänaseks on termin laienenud kõikidele õhusõidukitele, kus juhti sees ei ole. Seda nii lastepoest ostetud mängukopteritele kuni Global Hawkini.

USA-s, kus inimeste privaatsus on alati kõrgentatud tähelepanu all, on teema eriti aktuaalne. Lihtsad reeglid mida peaks jälgima:

  • Ära kunagi kaota drooni silmapiirilt
  • Ära lenda kõrgemale kui 100 meetrit
  • Ära tee võtteid lennujaama läheduses

… ning loomulikult mitte inimestele või objektidele nii lähedal, et see võiks kuidagi kahju tekitada. Ilmselt on iga drooniomanik kõige rohkem huvitatud, et peale võtteid oma lennumasina tagasi saaks, seega ülemäära palju probleeme ei tohiks tekkida, kui oma kinnisvarale teed madallennul laheda õhuvõtte või muul viisil turvaliselt käitud.

Kui sa just Eerik-Niiles Kross ei ole, kes drooni Tallinna TV akna taha saadab, siis uuri eelnevalt kas naaber, keda sa drooniga filmida soovid, on sellega nõus.

Droon vs helikopter

Raadioteel juhitaval multikopteril on helikopteri ees mitmeid eeliseid, kuid peamine on see on kordades odavam. Lisaks saab drooniga lennata kohtades, kuhu helikopteriga võimatu pääseda.

Kuigi droonidega on tehniliselt võimalik ka otseülekande pilt toota, on see siiski veel piisavalt keeruline, mistõttu multikopteri pilt on peamiselt mõeldud järeltöötlusesse kattekaadrite lisamiseks.

Helikopterilt filmimisel on võimalus kaasa haarata suurem ja raskem kaamera, võimalik, et teha paremaid otseülekande pilte ja tõenäoliselt on miskit veel. Ootaks kommentaarides sellekohaseid tähelepanekuid.

Kokkuvõte

Soodsad multikopterite hinnad võimaldavad õhuvõtteid pakkuda ka asjaarmastajatel, kelle päevahinnad algavad vaid mõnesajast eurost.

Siiski tuleks arvestada kvaliteedivahega, kuid vähemalt Eesti turul on kõvasti ruumi tegijatele, kes soodsa lennumasinaga suudavad kallile kopterirendile konkurentsi pakkuda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga