2015. aasta oktoobris otsustas teater “Must Kast” näitleja Märt Koik, kes on üles astunud ka mitmetes teistes teatrites ja filmides, et on aeg häirivatel ühiskondlik-poliitilistel teemadel sõna võtta ja arvamust avaldada ning leidis, et YouTube video võib olla selleks parim lahendus.

2006. aastal loodud YouTube kanalis on esimene avalik video 2015. aasta oktoobrist, milles Märt andis korraliku kriitika Kristiina Ojulandi populistlikule demagoogiale.

Mõni aeg hiljem sai sarnase kriitika Varro Vooglaid ning veidi aega hiljem sai üles kanali populaarseim video “Savisaare protsess“, milles Märt annab tuld Savisaarest tehtud filmile.

Videol on YouTubes üle 80 000 vaatamise, mida imestas ka autor ise, kes ennustas, et see saab ehk paarituhande vaataja tähelepanu. Samal ajal algas Märdi koostöö Postimehega, kes tuli appi filmima ja monteerima ning mille arvamusvideod avaldas Märt oma YouTubes 3 päeva hiljem. Seega võib arvata, et YouTubes olevate Märt Sultsi, Mihkel Raua ja Veet Mano klipid, millel vaid 3000 vaataja ringi, on tegelikult näinud Postimehe videolahenduse järgi rohkemad.

Märt Koik

Augusti lõpus avaldatud küsimuste-vastuste videos tunnistab Märt ka ise, et YouTube’ga ei plaaninud ta tõsisemalt tegeleda, kuid “Savisaare videol läks hästi ja I go with the flow“.

Kanali vaatajanumbrid ja statistika

Märt Koik YouTube

YouTube kanalis on Märt avalikuks teinud (05.09.2016) seisuga 16 videot. Vidiq rakenduse abil leiab lisaks vaatajanumbritele ka muud statistikat, millest peamiseks on videole jäetud kommentaaride arv ning engagement ehk see kui paljud vaatajad on teema puudutanud sedasi, et ta on sellega midagi ette võtnud, a’la vajutanud pöial üles või alla YouTubes, jaganud Facebookis vms. Tulemused on järgnevad:

#Video pealkiriViewsYT likeYT commEngage
1Ojulandi Populistlik Demagoogia1081128048453
2Perekond878425951472
3Savisaare Protsess8087518212385817
4Martin Helme ja Sirp463725431396
5Veet Mano ja Katrin Lust350620125303
6Naised ja ajateenistus345414169232
7Märt Sults ja koolijütsid251414516177
8Mihkel Raud ja kallutatus275617113215
9Minu videotest ja suvepuhkusest355916338266
10Numbrid poliitikas248518612257
11Varro võiks elada lasta59823232621180
12Õpin viisakust426435152631
13Pretsedent on loodud! Vist?256518415264
14Malle Pärn ja kultuur328925941446
15(Q&A) ja uuendused sotsiaalmeedias184210454264
16Vastused küsimustele (Q&A)177615467297
#KOKKU1430994996103211670

SocialBlade võimaldab Märdi kanali kohta veelgi lisainfot saada, näiteks seda, et üle poole kanali 2395 tellijast liitus 2 nädala jooksul peale “Savisaare protsessi” videot, kuid viimase 30 päevaga on kanali tellinud vaid veidi üle 100 huvilise.

Kui esmapilgul ja paljude jaoks on kõige tähtsam videote vaatamiste (kogu)arv, siis tegelikult on üks olulisemaid statistilisi numbreid hoopis engagement ehk mõju või võime vaataja panna või suunata mingit tegevust tegema. Märt on suutnud üle 8% oma video vaatajatest panna sellele reageerima isegi kui selleks on ebatsensuurne kommentaar või Youtube dislike.

pask video

Kõige lihtsam viis vaataja midagi tegema panna on seda talle öelda. Näiteks eelviimases klipis kutsus Märt üles oma FB lehele või video alla jätma küsimuse vormis kommentaari, milledest paljudele ta järgmises videos ka vastas.

Tehnilised soovitused

Kuigi järgnevad soovitused on mõeldud Märdile, on need piisavalt üldised, et neist võiks ka teistel juutuuberitele (s.h. ettevõtetele) kasu olla, siis siin need avalikult:

Säti korda Youtube kanali esileht

Kõige lihtsam viis on tuua esilehel videod playlistidena välja. Hetkel on kanalisse loodud 4 playlisti, millest vähemalt üks on täiesti ebavajalik:

Märt Koik playlistid

Eriti lahe oleks, kui kanalil oleks treiler, milles oleks lühidalt välja toodud, milleks kanal loodud, milliseid klippe ja mõtteid selles näeb ning mille peamine eesmärk oleks kutsuda vaatajaid kanaliga liituma.

Kutsu kanaliga liituma

Teen süüaKindlasti on videote loomise peamiseks mõtteks see, et neid ka vaadataks. Kanalil on 5. septembri seisuga 2395 tellijat, kuid neid oleks vähemalt poole rohkem, kui videod lõppeksid humoorika üleskutsega kanaliga liituma asuda. “Ma lähen teen nüüd endale süüa, sest muidu ma suren nälga” lause viib vaataja samuti süüa tegema või muul viisil muude teemade juurde.

Paranda/täienda video kirjeldusi

Videos, kus Märt räägib oma erinevatest sotsiaalmeedia kanalitest on video kirjelduses välja toodud (seda küll hästi ja esimesel real) Facebooki link. Kuid lisaks tasub linkidena välja tuua ka muud kanalid ning jälgida, et veebilehe link martkoik.wordpress.com oleks ka klikitav (http:// tuleks lingi ette lisada).

Video kirjeldus

Täägi videod korrektselt

Kuigi YouTube videote kõrval ei ole videole lisatud märksõnad avalikud, saab neid mitmete lihtsate rakendustega näha. Lisaks võimaldavad rakendused näha, milliste märksõnade puhul video mitmendana YouTube otsingus välja tuleb.

Malle Pärn

Kas tõesti peaks huviline, kes YouTube’st otsib sõna “trummimasin” kolmandana vastena nägema hoopis Malle Pärnale pühendatud videot? ;)

Tääge ehk märksõnu pole mõtet suvaliselt loopida. Näiteks kui video pealkiri on “Küsimused ja vastused” siis ka üheks märksõnaks võiks olla väljend “küsimused ja vastused”, mitte eraldi “küsimused”, “ja”, “vastused”:

Küsimused ja vastused

Ühtne stiil video thumbnailidel

väikepilt16 videost üheksale on Märt lisanud väikepildi (thumbnaili), teistel klippidel on väikepildiks YouTube poolt pakutud kaader videost.

Väikepiltide lisamine on väga hea, kuid need võiksid stiililt olla sarnased ning mingi seosega kanalile. Antud juhul on kõige lihtsamaks võimaluseks väikepildile lisada oma nägu, a’la Savisaare protsessi video.

Kokkuvõte

Isiklikul hinnangul on Märdi videod huvitavad, sest erinevalt noortest juutuuberitest, kelle klipid on suuresti sellest kuidas täna koolis läks või mida ma eile õhtul sõin, avaldab tüüp julgelt ühiskondlikel teemadel arvamust ja teeb seda vaatajatega suheldes, mida näitab kõige paremini viimane video, kus ta fännide kõikvõimalikele küsimustele vastab.

Üldiselt minge

Ainus soovitus video sisu osas on jätkata samas vaimus, kuid roppude väljendite puhul hiljem montaažis lisada “piip ja prillid” ehk piip-heli ja … #*%/#)=(/”@ Me saame hästi aru, mis sa sellega mõtled või öelda soovid, kuid audiovisuaalselt jääks sedasi viisakam;)

Sellisel viisil oma mõtteid avaldada võiksid ka teised, miks mitte näiteks poliitika.guru tegijad. Märdi uute arvamuse esimesena nägemiseks tasub aga tema kanaliga liituda!