Muusika autoriõigused YouTubes

Litsenseeritud muusika kasutamine oma YouTube loomingus on videoturunduse üks keerulisemaid teemasi, kuigi lihtne vastus küsimusele: “Kas mul peab olema autori luba litsenseeritud muusikat kasutada?” on JAH!

Selles loos proovin vastata küsimusele, mis võib juhtuda kui laed YouTube video, mille heliõiguseid ei ole ning kuidas välistada olukorda, et YouTube konto seetõttu suletakse.

YouTube kasutajaid võib jagada kolme kategooriasse: 

  1. Autoriõigustest teadlikud ehk need, kes kasutavad vabavaralist tasuta muusikat, näiteks YouTube Audio Libraryst, omavad õiguseid muusika kasutamiseks või teevad seda fair-use põhimõttel ehk remixina või muul viisil sellisena, et ühiskonna huvi kaalub üles autori võimaliku kahju.
  2. Need, kes saavad autoriõigustest piisavalt aru, et vältida YouTube copyright strike oma kanalis, kuid mõistavad, et litsenseeritud muusika kasutamisel võib video saada piiranguid. Näiteks võib sellele lisanduda reklaamid, see võib olla mõnes riigis või mobiilsetel seadmetel keelatud.
  3. Need, kellel teadlikkus litsenseeritud muusika autoriõiguste teemast puudub.

YouTube tunnetab suurt vastutust autoriõiguste teemal ning on loonud Content ID lahenduse autoritele, kes saavad oma videote ja muusika puhul ise otsustada, mis tema loodud sisuga teistel üleslaetud videotel juhtub. Selleks on kas heli või video täielik eemaldamine, sellel reklaamide näitamisega raha teenimine ning video statistika nägemine.

Autoriõiguste määramine

Autor saab määrata tingimused eraldi iga riigi põhiselt, näiteks ühes riigis võib video olla keelatud, teistes näidatakse selle peal reklaami.

autorioigused

YouTube videohalduri autoriõiguste teadete alt näete iga video puhul täpselt, milline lugu autoriõiguseid rikub ning mis on YouTube poolt pakutud lahenduseks. Kui lepid olukorraga, et video on ühes või mõnes riigis ning mobiilsetel seadmetel blokeeritud ning mujal vaadates võib sellel näidata reklaame, siis ei pea sa midagi tegema.

Kui tunned, et on nõue esitatud ekslikult, siis on võimalik esitada vaie, millele peab autor 30 päeva jooksul vastama.

Üldjuhul soovivad autorid raha teenida, mistõttu on kõige levinumaks lahenduseks videol reklaamide näitamine. Selle suurimaks puuduseks on asjaolu, et videot ei näidata mobiilsetel seadmetel ehk ca 50% vaatajaid seda ei näe.

YouTube copyright strike

YouTube copyright strike on kõige raskem autoriõiguste rikkumine, mis kaasneb autoriõigustega video- või helimaterjali kasutamisega. Kuigi tegemist on vaid hoiatusega, peab olema teadlik, et:

  • otseülekandes toimuv autoriõiguste rikkumine võib tähendada otseülekande automaatselt lõpetamist ning otseülekannete keelamist samas kanalis 90. päevaks.
  • kolme järjestikkuse rikkumise puhul sulgeb YouTube konto ning eemaldab kõik sellel olnud videod.

Tea, et copyright strike aegub 3 kuu jooksul ehk kui sa just regulaarselt keelatud sisu üles ei lae, siis sinu kontot ei suleta. Litsenseeritud muusika kasutamisel üldjuhul copyright strike ei saada (ei ole siiski välistatud), pigem on teemaks originaalsisuga telesaadete vms üleslaadimine. Näiteks (ära) proovi YouTube laadia 3 osa “Game of Thrones” seriaalist.

autorioiguste-kool

YouTube strikest võib enne kolme kuud lahti saada ka läbides autoriõiguste kooli testi.

NB: Copyright strike video eemaldamisega hoiatus ei kao, vaid kehtib endiselt 3 kuud.

YouTube on teinud autoriõiguste teemal mitu selgitavat videot, siin üks näide:

httpv://www.youtube.com/watch?v=OQVHWsTHcoc

Millist muusikat võin oma videotes kasutada?

Kui on videos plaanis kasutada mõnda kindlat lugu, siis autoriõiguste teemat tasub enne uurida kui kaamera käima panna. Näiteks kui planeerid klientidele teha jõulutervitust, mille taustalooks on “Wham – Last Cristmas“, siis kas tead, et kliendid saavad seda näha ka mobiilist?

Kui su video aga ei põhine mõnel lool, siis kasuta selles taustamuusikat, mis on vabavaraliselt kättesaadav (a’la Audio Library) või omad selleks õiguseid.

Internetist leiab mitmeid muusika katalooge, millest saab muusikat nii ühekordse makse kui kuutasu eest, kuid ole tähelepanelik, milliseid õiguseid need pakuvad – kas tasu eest saab muusika kõik õigused ka selle mitmekordseks esitamiseks või näidatakse ka nende puhul videotel reklaame.

Kokkuvõttes tasub YouTubes kasutada eelkõige vabavaralist või muusikat, millele omad õiguseid, mitte niivõrd kartuses, et sellega kaasnevad karistused või reklaamid, vaid eelkõige seetõttu, et rohkem kui pooled YouTube vaatamised tulevad mobiilsetelt seadmetelt ning on oht, et seetõttu jääb su video paljudele kättesaamatuks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga