Mida ma õppisin Egiptuse konveier-reisist?

Kui veel mõni aasta tagasi sai lubatud, et “Egiptus on küll viimane riik, kuhu puhkama minna”, siis sel kevadel sai sõnu söödud ehk korralik konveier-reis (loe: mass-turism) järele proovitud. Reisikirja leiad: http://egiptus2012.wordpress.com/

Peamiseks põhjuseks oli päikese otsimine, mis märtsikuus on limiteeritud aja (üks nädal) ja rahaliste võimaluste juures suhteliselt piiratud. Õnneks egiptimaa revolutsioonid olid massi (kunagise 5 lennu asemel on nüüd Eestist vaid 2 tk nädalas) ja hindu alla toonud.

Iga välisriigi kogemus annab alati häid õppetunde ning laiendab silmaringi, mistõttu kasu on nendest alati. Egiptuse tähelepanekud eelkõige interneti- ja videoturundusmaailmas olid järgmised:

Hotelli valik

Reisid algavad ettevalmistusest. Trans-Siberia rongireisid algavad viisade, ajakava ja piletite uurimisest, konveier-hotellipuhkused hotelli valikust.

Hotelli pakub reisikorraldaja vastavalt oma diilidele ja kliendi soovidele. Mida vähemkonkreetsemad on kliendi soovid, seda rohkem pakub korraldaja hotelle vastavalt oma diilidele.

Seetõttu satuvad mitmed esmakülastajad põllul asuvatesse hotellidesse, mis pildilt näevad küll head välja, kuid olid “viimase hetke väga soodsad pakkumised”. Samal ajal mõnikümend eurot kallimad pakkumised oleks lõppkokkuvõttes tulnud palju mugavamad ning isegi odavamad (sest põllult on vaja ka linna või randa saada).

Seega tasub hotelli valikul usaldada lisaks reisikorraldajatele ka teisi, ehk kommentaare, pilte ja videosi, mida teised hotelli kasutajad on jätnud TripAdvisorisse, Booking.comi, Trip.ee-se jne.

Kui lõppvalik on paari hotelli vahel, siis tasub uurida kas ja millised videod on hotellist YouTubes ja mujal olemas, sest video annab palju parema ülevaate, kui tekst või pilt.

Tähelepanek nr.1

Hotellid ei kasuta video võimalust oma teenuste tutvustamiseks. Googeldage või juutuubige mõnda hotelli Eestis või maailmas ja vaadake kui paljudel on tehtud kvaliteetsel tasemel videotutvustused.

NB: VideoTurundus.ee toodab hetkel ühele Tallinna hotelliketile tutvustusvideosi, mis peaks valmis saama hiljemalt aprilli keskpaiku. Juhul kui soovite oma majutusasutusele tutvustavat videoklippi, siis võtke julgelt ühendust.

Peamiselt kasutavad hotellid tutvustavat teksti ja professionaalseid müügipilte, millest kliendil tekib hotelli kohta kõrgem ootus, kui tegelikult teenus on. TripAdvisor võimaldab samas hotelli kohta üles panna ka külastajate pilte, mis tihti on vigastest detailidest (katkised elektrijuhtmed, vanad tehnikalahendused, hallitus vannitoas jne) ning toovad paljudel reaalsustaju ja ootused maapeale tagasi.

Allolevalt kaks pilti hiljuti Londonis külastatud hotelli veebist ja TripAdvisorist.

vs 

Kumbki ei ütle hotelli kohta rohkem kui video. Isegi kui viimane on väriseva käega tehtud.

Sarnaselt teiste äridega on ka hotelli kõige parem klient korduvkülastaja, kellele pakutakse järgmistel kordadel erinevaid soodustusi, kuni selleni, et 10. korra külastaja sai Hiltonis maja ette nimelise palmi. Korduvkliendi saamiseks on parim viis oma teenuseid võimalikult realistlikult näidata ning seejärel nendele ootustele vastata ning neid ületada.

Video võimaldab kliendile anda eelnevalt võimalikult realistliku ülevaate hotellist ning selle ümbrusest, erinevatest tubadest ja restoranidest kuni koosolekuruumide ja saunadeni.

Hilton Waterfallist sai odava spordikaamera ning vaid mõne tunni filmimise ja editeerimisega kokku pandud paar lihtsat lühivideot (eesmärgiga kvaliteetsemat teenust hiljem järele müüa). Esmapilgul tunduvad need klipid isegi paremad kui ükski teine sellest hotellist tehtud video.

Mugavus ja odavus

Konveier-reisid on odava(ma)d, sest nad liigutavad masse. Mida suurem mass, seda odavamalt saab teenust pakkuda. Näiteks all-inclusive 5* hotelliöö Hilton Waterfallis oli suurusjärgus 100.- USD, samal ajal kui letihind ainult toale (ilma söökide ja jookideta) oli uksest sisseastujale 350.- USD.

Konveier on ka mugavam, sest puhkaja toimetatakse Tallinna lennujaamast oma pakkidega põhimõtteliselt otse hotellituppa ehk väga ei pea hakkama mõtlema kuidas Vietnami-Laose piiripunkitist peale selle sulgemist üle saada.

Selline see konveier on – pakub massidele odavust ja mugavust, mille käigus üritab mass teha võimalikult palju fotomeenutisi stiilis “mina siin üksinda privaatselt puhkan”, näiteks Tai kuulsamas Maya Beachis (filmist The Beach), mis on küll konstantselt rahvast täis, kuid kõik seda sekundit otsimas, kus taamal vaid loodus.

“Konveieri-turist” soovib samuti saada võimalikult reaalset eelülevaadet oma väljavalitud puhkusest, sest üldjuhul saab välisreisi võimaldada 1 kuni 2 korda aastas.

Töö või hobi

Mul on väga hea meel inimeste üle, kellele nende töö väga meeldib või on isegi nende hobi. Paratamatult tähendab aga paljudele “töö” midagi kohustuslikku ja elamiseks hädavajalikku, mida teinekord tehakse vastu tahtmist. Puhkus sellisele töötajale tähendab üldjuhul totaalset väljalülitamist töökeskkonnast ning teiste jaoks mitte millegi kasuliku tegemist.

Võttes arvesse, et töötamine ehk tasu saamine tähendab “teiste jaoks millegi kasuliku tegemist” ning planeerides selle teadmise oma puhkusesse, siis on reisihuvilistel, kes reisimise (ehk puhkamise?) ajal tegelevad millegi kasulikuga teistele, võimalused oma reisi sissetulekute abil pikendada kuni sellest täieliku elatise teenimiseni.

Selle asemel, et teha pilte stiilis “mina siin hotellis” või “mina siin safaril” võiksid (interneti-) turundushuvilisemad reisijad mõelda ja eelnevalt uurida, kas ja kuidas teenusepakkuja oma tooteid ja teenuseid turundab ning mõelda mis lisandväärtust saaks pakkuda. Kui ettevõttel on koduleht koos teksti ja piltidega, siis “tasuta” videopakkumisest on ta kindlasti huvitatud.

Usun, et vaid mõnest heast tasuta tehtud tööst (mille eest on vastu küsitud vaid testimonial), on järgmistel reisidel võimalik küsida bartertehingut majutuse või muu teenuse eest ning ülejärgmistel ka rahalist tasu.

Võimalusi reisil raha teenida on mitmeid – Madventurid tegid teleseriaali, mõni populaarse blogi, võimaluste tutvustamisest on isegi veebilehti. Kindlaim viis teenimiseks on siiski reisil konkreetse töö või teenuse pakkumine ja selle turundamine.

Tähelepanek nr.2

Puhkuse ajal inimesed ei tööta (üllatus-üllatus). Siiski saaksid hakkajamad mitte just väga suure ajakuluga majutusasutusele või reisikorraldajale pakkuda (turundus)teenust, mille tulemusena võiks puhkusest saada hobi(töö).

Suur maailm

Eesti ei ole mõttetu riik, vaid mõttetu turg. Sellest kirjutas ka Peep Laja oma internetiturunduse viimases infokirjas: “Meie populatsiooni vähesus seab väga suured piirid ette. Poolakad ja venelased saavad oma koduturule asju teha, meie ei saa. Nishid on nii väikesed, et seal ei ole võimalik tõsist äri teha.”

Iga kord, kui Eestist ära olen, näen sedasama. Üle poole aastat Eestis olles hakkavad aga silmad piiride tagustest võimalustest kinni vajuma. Nüüdseks on aga tekkinud piisavalt palju soove ja kontakte, et oma inglisekeelne turismivideoturunduse veeb lõpuks käima lükata. Loodan, et hiljemalt poole aasta pärast olen algusest mitu sammu kaugemale jõudnud.

Kokkuvõte

1) Videotutvustustega hotellid ja muud majutusasutused, suudavad kindlasti paremini oma teenuseid müüa ja turundada.

2) Hotellist lihtsa videotutvustuse tegemine on võimetekohane ka operaatorikooli algajatele. Alal end parandades on pikemas perspektiivis võimalik reisimine elukutseks võtta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian