Making of ehk videomaailma kaadritagused

Making of ehk behind the scenes (BTS) video räägib kaadritagustest ehk sellest kuidas midagi tehti. Üldjuhul mõeldakse selle all videot, kuidas tehti mõnda teist videot, aga mõnikord ka fotosessiooni või muud sündmust.

Põhjuseid, miks making of videosi toota, on mitmeid, sotsiaalmeedia(turunduse) ajastul on üheks tähtsamaks selle inimlik joon ja huvitatavus, sest paljudel juhtudel huvitab vaatajaid lõpptulemusest rohkem miks, kuidas ja kus seda tehti.

Näiteks hiljuti jagati nii Best-Marketingis kui mujal videot sellest kuidas Tabasco Nõole Tai džunglis telereklaami tegemas käis:

httpv://www.youtube.com/watch?v=wdHTQK_yFVE

Lõpptulemus ise on aga saanud internetis nii vähem vaatamisi kui jagamisi.

7 põhjust making of video tootmiseks

1) MIKS?

Making of video annab tegijatele võimaluse selgitamaks lahti video tegemise motiive ja tausta. Põhjus on tihti olulisem kui “kuidas”, “kes” või “kus”. Lihavürsti klipis seda ei kasutatud, küll aga selgitati tausta ja maksumust Best Barketingi uudises.

Kui videoga räägitakse lugu, siis making of on “lugu sellest loost”. Kõige lihtsam on seda teha läbi intervjuu. Näiteks allolev video räägib kuidas tehti Nokia N8 telefoniga rekordiline stop-motion film “Gulp“:

httpv://vimeo.com/27019750

2) KUIDAS?

Video tegemiseks on teinekord vaja palju tehnikat, lavastust, planeerimist ja muud – selle jäädvustamine making-of stiilis annab vaatajale parema arusaama, kui pikk ja vaevarikas kokkvõttes mõne minuti pikkuse klipi tootmine võib olla. Näiteks Tallinna 64 000.- EURise reklaamklipi making-of põhjendaks paljudele selle tootmise hinda.

Mõnikord ka vastupidi – vaatajale on vaja näidata ja selgitada, et see kvaliteetne Full HD video on tehtud hoopis mobiiltelefoniga.

3) KES?

Tihti on kaadri taga rohkem inimesi, kui neid, kes kaadrisse jäävad. Making of, kus ka kaadritagustel roll, annab sotsiaalmeedias võimenduse video jagamisele ja levitamisele.

4) MIS JÄI VÄLJA?

Kui mõnetunnisest filmimisest saab kokku vaid mõni minut, siis on kindlasti veel 2-3 minutit väärt materjali, mida just making of stiilis näidata.

Tihti on tegemist võtteplatsil juhtunud huumoriga, peategelase eksimustega (bloopers) vms, mida mõnikord näidatakse telesaate või filmi lõpus. Filmide puhul lisatakse need DVD peale (“Sõrmuste Isanda” kaadritaguseid juhtumised).

5) TEISTSUGUNE LÕPP?

Lisaks võiks mõelda different ending stiilis lõpule, kus vaataja saab otsustada, mis juhtub edasi – näiteks Lihavürsti klipis võiks sotsiaalmeedias jagada klippi, kus vaataja valib kas:

  1. Tõnis hammustab ussi,
  2. Uss hammustab Tõnist,
  3. Uss pakub Tõnisele õuna vms…

6) ÕPPEVIDEO

Ürituste korraldamine on suur tükk tegemist ja ajakulu. Making of stiilis video aitab eelmise sarnase sündmuse põhjal meenutada, kuhu käis tehnika, milline oli lava, kuidas nägi välja catering jne. Juhul, kui üks inimene teeb sama asja mitu aastat, pole video väga vajalik, samas inimeste vahetumise puhul annab video uuele head juhtnöörid.

Teadmised maksavad – õppevideod on tihti privaatsed või tasulised.

7) TELEREKLAAMI TASUVUS?

Vaid mõni üksik telereklaam on vaadatav, ehk selline mida tahaks näha. Sotsiaalmeedias on reklaame lihtsam mitte vaadata, kui telekapuldi järele haarata.

Making of video on telereklaami tootmise koguhinnast marginaalne lisakulu, mida tellija saaks küsimise peale tõenäoliselt ka tasuta ehk projekti kogumaksumusse lisada. Ennustasin, et sel aastal näeme esimesi televisiooni ja YouTube videote ühiskasutust, making of on selle stiili üks võimalusi.

Kokkuvõte

Making of ehk kaadritaguste tutvustamine annab vaatajale parema ülevaate kuidas ja miks mõnda videot või sündmust tehti. Lisaks näitab, kes olid autorid ja tegijad, mis jäi viimasest versioonist välja ning mida huvitavat võttepaigal veel juhtus.

***

Lõpetuseks veidi huumorit – 2008. aastal toimunud Red Bulli Lennupäevaks panime välja kolm tiimi “Ruhnu Karu“, “Kõva Ketas (Kanter)” ja “Allveelaev Lembit“, millest kaks sai valmis ehitatud ning “Ruhnu Karu” tuli kokkuvõttes edukale III kohale.

Võistkondade tutvustamiseks sai tehtud videod, millest omakorda üks meie esimesi making of klippe (muidu normaalsed inimesed, aga pokkeriautomaadiga Olympic kasiino ette või karukostüümiga loomaaeda???).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga