Lugude tähtsusest turunduses

“Kõik maailma inimesed istuvad ümber lõkete ja jutustavad teineteisele lugusid. Mõned on lõkked on päriselt olemas, teised on kujundlikud ja osad neist virtuaalsed. Ettevõtted peaks olema nende lõkete juures ja oma lugusid jutustama, aga samamoodi ka kuulama, mida teised lõkke ümber räägivad.”

Matts Heijbel

Lood räägivad meile ajaloost, need harivad või lõbustavad meid ning parimad lood inspireerivad tegutsema.

Lugude rääkimise tähtsusest turunduses on räägitud aastaid, ka 2011. aasta Pärnu Turundus-, Teenindus- ja Müügikonverents kandis ühist nimetajat – “Lugude ajastu“, kus räägiti lugude loomisest ja jutustamisest.

Kangelased ja karakterid

Raamatud ja filmistsenaariumid põhinevad tihti monomüüdil ehk kangelase teekonnal, kus peategelase katsumusi võib kirjeldada teatud järjekorras. Ka paljude reaalsete lugude sisud on  suures plaanis sarnased ehk on olemas konkreetne tegelane, keda ootab mõni probleem või katsumus ning lugu räägib selllest kuidas ta kõigest edukalt välja tuleb.

Kui ei ole draamat või probleemi, siis ei ole ka lugu. Kui Punamütsike poleks Hunti kohanud ei mäletaks seda lugu keegi.

Ettevõtte lood

Turunduses mõeldakse tihti fiktiivseid lugusi, näiteks veebilehtede loojad paluvad klientidelt  kirjeldada võimalikult detailselt, kes on keskmine kasutaja (40-aastane, 2 lapsega ettevõtte keskastme juht Jüri kesklinnast) ning mis probleemi ettevõtte toode või teenus Jüri jaoks lahendab.

Fiktiivsetes videolugudes kirjeldatakse samamoodi probleemi ning selle lahenduskäiku. Näiteks tsekkide virtuaalkeskkonda pakkuv Belongings räägib videoloos, kuidas John varastati maja tühjaks, aga kindlustus kahju ei korva, kuna ta ei suuda ostetud vara tsekkidega tõendada. Sarnase murega Alexil aga…

Palju meeldejäävamad lood on aga need, mis on reaalselt juhtunud. Nende rääkimisel võib faktide ja nimesid kasutada minimaalselt (üks suurklient Pärnust; Juhan, 45 jne), kuid tähtis on loo ausus ja tõesus. Kui keegi teab, et lugu ei vasta tõele, siis võivad sellest varsti teada kõik.

Lugu ei tohiks olla väga pikk, samas mida erakordsem, seda meeldejäävam. Mõned näited:

Rahulolev klient. Oma toote või teenusega rahuloleva kliendi lugu on üks parimaid, mida müügikõnes võid rääkida.

Meie versus Nemad. Lugu on eriti hea kui “nemad” on suuremad ja tugevamad, kusjuures kui “nemad” on arusaadavad ka ilma nime mainimata, siis tasuks seda võtet kasutada – niikuinii saadakse aru kellest jutt.

Toote kirjeldus ja loomeprotsess. Lugu, mis räägib, kuidas just selle toote või teenuse idee peale tuldi, kuidas seda tehakse, mis probleemi lahendab, miks just meie käest seda osta jne.

Rääkimisest kaasarääkimiseni

Lugusi saab erinevatel platvormidel rääkida ja arendada, kuid tähtis on mõelda millise kogemuse saab see kellele lugu räägitakse, ning kas ja kuidas on tal võimalik lugu edasi rääkida ning selles kaasa rääkida.

Lugude ajastu liigub üha rohkem rääkimisest ja edasi rääkimisest kaasarääkimiseni ehk kui reklaam ja turundus tähendaks rääkimist ehk sõnumi edastamist, sotsiaalmeedia selle jagamist ehk edasi rääkimist, siis kaasarääkimine tähendab sõnumi saajate kaasamist sisu- ja sõnumiloomeprotsessi.

Kasutajate loodud sisu (User Generated Content) vaadatakse tihti kui probleemi, mitte võimalust, sest kontrolli nende üle on raske, kui mitte võimatu saada. Ka õiguslikud alused on tihti küsitavad. Näiteks USAs tegi üks Harry Potteri fänn veebilehe, mis muutus niivõrd populaarseks, et loo autorid palusid selle kinni panna. Pärast väikest “sõda” jäi leht siiski alles.

Samal ajal kvalifitseeruvad kasutajate lood word of mouth turunduse alla. Näiteks see, et järgmisel nädalavahetusel toimuv Võhandu Maraton on kiirelt kasvanud mõnekümnest paatkonnast üle 500 paatkonnaga (1000+ inimest) suurürituseks, ei ole tõenäoliselt korraldajate massiivse reklaamikampaania, vaid osalejate lugude loomise ja kaasarääkimise tulemus.

httpv://www.youtube.com/watch?v=oNXVrJJXO9k

Kokkuvõte

Mõtle, milline on sinu ettevõtte nekroloog, sest lood jäävad paremini meelde kui numbrid ja faktid. Reaalsetest lugudest klientidega või huvitavatest lugudest tootearendusel on rohkem kasu, kui imalast reklaamklipist.

Hiina vanasõna ütleb, et paljud valed sammud on tehtud paigal seistes, seega proovi loo rääkimisest jõuda selleni, et kuulajad seda edasi räägiksid või veelgi enam – selles kaasa räägiks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga