Laulu- ja Tantsupeo salvestused YouTube

XI Noorte Laulu- ja Tantsupidu on selle suve suurim ja positiivseim sündmus, millest saavad vahetult osa sajad tuhanded kaasmaalased ning huvilised mujaltki.

Meie laulupeod on tuntud üle maailma, kuid nende hilisem meenutamine või sõpradega jagamine (ehk turundamine?) internetti laetud video abil on senini pärsitud, sest laulupeo autoriõiguste teema on küllaltki keeruline.

Näiteks on eelmise laulupeo kontolt (Youtube.com/YhesHingamine) seetõttu osad videod eemaldatud, rääkimata siis tavakasutajatest, kelle telesaadetest või DVDlt võetud klippidest on vaid vähesed senini YouTubes üleval.

Eesmärk

Rahvusringhäälingu otsesaate salvestused Laulu- ja Tantsupeolt peavad olema sama päeva õhtuks HD formaadis üles laetud ERR või Laulupeo ametlikule YouTube kontole eelneva tunnustusega Eesti Autorite Ühingu poolt, et need sinna ka saavad jääda.

See välistab lisaks tavakasutajate piraatluse, kes sama muidu teeksid, sest tehniliselt on telesaate salvestamine teostatav iga inimese poolt, kellel on televiisoriga ühendatud salvestav DVD mängija ning arvuti lihtsama videotöötlusprogrammiga.

Kõik esinemised peaksid olema eraldi klippidena, et neid oleks hiljem mugav jälgida ning sõpradega (sotsiaalvõrgustikes) jagada.

Põhjus

On mitmeid põhjuseid, miks ERR, Laulupeo SA, EAÜ jt peaksid selle võimalikuks tegema:

1) Kümned tuhanded peol osalejad ei näe telesaadet (ning võimalik, et selle hilisemat kordust). Emotsioonid on kõige rohkem üleval koheselt peale pidu, mistõttu andes uuesti võimaluse uuesti näha, kogeda ja jagada seda, mis jäi teleekraanile hoiab suve kõige positiivsemast üritusest meeleolu üleval veel kaua.

2) Piraatlus – sadu erinevaid laulupeo otsesaate klippe laetakse osalejate poolt niikuinii Youtube erinevate kontode alla. Kuigi see ei ole lubatud, ei näe me selles midagi halba, kui tegemist on heas usus ning mitte kasu teenimise eemärgil sooritatud tegevusega. Juhul, kui ametlikku lahendust ei leita, siis kutsume seda ise üles tegema (loe altpoolt).

3) Ennustame, et YouTube üleslaetud laulupeo klipid saavad juba juulikuus rohkem vaatajaid kui üritusel oli osalejaid ja publikut kokku. Miks mitte see tähelepanu koondada ERRi või Laulupeo ametlikule kanalile, kust saaks ka muud infot jagada alates laulupeo kavast ja kultuuripealinna infost kuni DVD ja nännimüügini.

4) Videote näitamise võimalus vaid ERRi arhiivist ei ole lahendus, sest tehniliselt ei ole tegemist võrreldava pildikvaliteedi ning võimalustega. Loomulikult võiks videosi jagada ka rohkemates keskkondades kui YouTube (Vimeo, Delfi video jne), kuid esialgu piisaks ka ühest, maailma kõige tuntumast online videokeskkonnast.

5) Laulupeo DVD ei ole alternatiiv. Laulupidu peaks video kujul olema koheselt tasuta jagatav ning nädalaid hiljem ilmuv DVD on vaid hea lisandväärtus. Pealegi ei ole kõigil senini DVD mängijat või võimalust seda endale soetada.

6) Rahvusvaheline tähelepanu Eestile on eriti Tallinna kultuuripealinna aastal väga suur. Ka välismaa online meedia kindlasti jagaks ametlikele kanalitele üleslaetud videosalvestusi.

Taust

Küsimus, miks laulupidu ei ole võimalik internetist tagantjärele meenutada, tekkis mul juba 2007. aastal kui X Noorte Laulu- ja Tantsupeost ei leidnud kusagilt võimalust näha toonast laulupeo põhilugu ehk Liisi Koiksoni ja ühendkooride poolt esitatud “Puu on puude kõrgune”. Paar kuud hiljem laadis üks youtube tavakasutaja sellest suhteliselt madala kvaliteediga klipi üles (82 000 vaatamist), lootuses, et ehk saab sellest kunagi ka kvaliteetsema pildiga võimalust näha. Senimaani pole seda juhtunud või on need maha võetud.

Seetõttu olin 2009. aasta laulupeoks juba ette valmistanud ning toonane põhilugu “Tuulevaiksel ööl”, sai salvestatud ning juba tund pärast selle esmaesitlust ka YouTubes jagatud. Minu videot linkisid seepeale oma uudistes nii Postimees kui Õhtuleht, mistõttu kogus see kiiresti üle 70 000.- vaatamise enne kui Eesti Autorite Ühingu poolt sai kinni pandud nii video kui minu YouTube konto. Kuigi tagantjärele saan aru, et tegelesin piraatlusega, ei arva ma siiani, et oleks midagi väga valesti teinud…

2011. aastal on Videoturundus.ee teinud Laulupeo SA-le ettepaneku aidata vabatahtlikuna kaasa, et laulupeo salvestused saaksid kas Laulupeo SA või ERRi ametlikule YouTube kanalile üles laetud ning sel teemal on suheldud ka Eesti Autorite Ühinguga. Täna (21.06) on olukord järgnev:

1) Laulupeo SA-l on arusaadavatel põhjustel väga palju muid tegemisi ürituse ettevalmistamisega ning väidetavalt on videote jagamiseks väga palju osapooli ning vähe aega.

2) Eesti Autorite Ühingu poolt saime teada, et erandjuhul on võimalik kõik lood litsenseerida “350.- EURise aastatasuga”. Usume, et kindlasti on võimalik leida need vahendid või jõuda kompromissini.

3) ERRi poolt veel vastust pole, kuid ERRi Youtube kanalist võib leida (vaid ühe) 2009. tantsupeo video, mis tähendab, et selline asi peaks olema võimalik.

Üks on kindel – bürokraatia või rahaliste võimaluste taha ei tohiks videote jagamine jääda. Siiski on laulupeoni jäänud vaid 10 päeva, mistõttu on vaja kiirelt tegutseda:

Lahendus

SAMM 1: Sotsiaalne meedia

Kuna kõige lihtsam ja odavam on selgeks teha, kas ja kui suur on selliste videote järele vajadus lihtsa Facebooki fännilehe abil, siis kutsume kõiki asjast huvitatuid sellega liituma. Loodame, et huviliste arv on piisavalt suur, et osapooled (ERR, EAÜ, Laulupeo SA) juba järgmise nädala alguseks annavad teada, et see saab võimalikuks.

Kliki alloleval pildile, et liituda selle mõttega:

SAMM 2: Traditsiooniline meedia

Juhul kui sotsiaalse meedia tähelepanu teemale midagi ei muuda, siis Laulupeo nädala alguses saadame sellekohase pressiteate ajakirjanikele nii Rahvusringhäälingus kui mujal.

SAMM 3: Teeme Ära

Juhul kui ametlikud osapooled ei saa sellise võimalusega loomisega hakkama, siis kutsume üles laulupeohuvilisi ise seda tegema, et see siiski teoks saaks. Jagame instruktsioone kuidas selleks puhuks YouTube (vari)kontosi luua ning YouTuba videosi enne alla laadida kui need maha võetakse. Teeme seda vaid äärmisel vajadusel ning vahetult enne üritust…

Aita kaasa!

Juhul, kui see teema on ka Sinu jaoks oluline, siis aita kaasa liitudes Laulupeo sellekohase Facebooki fännilehega ning levita seda mõtet oma sõprade seas. Usume, et isegi Jaanipäevanädalal on (sotsiaalse meedia surve abil) teemale võimalik lahendus leida.

XI Noorte Laulu- ja Tantsupeole tule aga sellegipoolest:

httpv://www.youtube.com/watch?v=5yDdz7Cg8wk

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian