Kuidas teha videole huvitav lõpp?

Selle postituse inspiratsiooniks on hommikuse Terevisiooni saatelõik tööohutuse videotest, mis on loodud üllal eesmärgil paljude toetajate poolt YIT Ehituse 100. sünnipäevaks. Kindlasti on tööohtus meediatähelepanu saanud ka viimase paari päeva tõsiste õnnetuste tõttu.

Videote sisu võib igaüks ise hinnata, näiteks aastas 60 õnnetust põhjustava redeli klipp on järgmine:

httpv://www.youtube.com/watch?v=vbHD5l8LCfE

Kuigi alati saaks asja paremini teha – kiiremini ja huvitavamalt alata, kompaktsemat sisu pakkuda (3-minutit redeli tööohtust on isegi laomees Lagunovile liiga palju) jne, on selle loo mõte analüüsida, mida oleks saanud teha paremini 25-sekundilise outro ehk video lõpu asemel.

NB: küsimus ei ole ainult mainitud tööohutuse õppefilmides, vaid ka teistes internetti laetud videotes, mille lõpp tähendab tihti kinostiilis tiitrite jooksmist.

Internetivideo lõputiitrid

Videote tootmisel tuleb esmalt mõelda, kellele on see mõeldud ning kus seda näidatakse? Kui on plaanis videot näidata mitmes erinevas kohas a’la ettevõtte tutvustusena seminaril, YouTube kanalis ning ehitusmessil, siis tuleb see teha vastavalt sihtgrupile ja keskkonnale, mis tähendab tihti erinevad või vähemalt erineva lõpplahendusega klippe.

Agentuurile või produktsioonifirmale ei ole erilist kulu ega vahet, kui videost lasta välja paar eri versiooni – üks ilma lõputiitriteta, teine veidi modifitseeritult – näiteks YouTube videole lisada lõppu järgmise video miniaken jne.

1. Suuna uuele videole

Kui tööohtuse klippidel, mis on tehtud redelist, tellingutest ka katusest, oleks iga video lõppu lisatud klikitav väikepilt järgmisele videole, siis kindlasti saaks teemale rohkem huvilisi, kui need, keda huvitavad tiitrid ehk kes toetas ja kes tootis.

Lihtsa õpetuse kuidas video saab annotatsioonidega veidi interaktiivsemaks annab teha, leiab ReelSeo kanalist.

2. Suuna YouTubest välja

Tihti on YouTube video peamine ülessanne saada vaataja YouTubest ära – ehk oma kodulehele, FB lehele vms, samas nõuab platvormi vahetus vaatajas piisava huvi või motivatsiooni tekitamist.

Näiteks tööohutuse puhul oleks võinud video lõpus vaataja suunata kodulehel olevale testile, a’la stiilis:

Number on siin lisatud suvaliselt, kuid terasem laomees võib sellest välja lugeda IP aadressi, mille URLi sisse trükkides jõuab kuskile veebilehele. Veidi nürim pliiats kindlasti helistab numbrile.

3. Kutsu kanaliga liituma

Kui plaanid ka tulevikus videosi üles laadida, siis kanali tellijate fännibaas on ülimalt oluline. Tee näiteks eraldi boonusvideo, mida näitad ainult kanali tellijatele!

4. Tee teistmoodi

Huvitav lõpp jätab õhku küsimuse – midagi jääb pooleli ehk täie info saamiseks tuleb edasi liikuda, vaatajal antakse võimalus kaasa rääkida või panustada järgmisele episoodile, avatakse üllatav lõpplahendus või vaatenurk jne.

5. Peida videosse mõni “pühademuna”

Video tiitrite asemel kutsu vaataja videost üles leidma mõni peidetud pühademuna ehk easter egg. Kõige lihtsamalt saad seda teha teise peidetud video näol, mille lingi lisad YouTube annotatsiooniga mõneks sekundiks video X kohta. Näiteks Skittles on sellist võimalust oma reklaamides kasutanud.

Pühademuna ei pea peitma annotatsiooniga, see võib olla tekstiliselt või kujundlikult mõnel, kus peatähelepanu mujal või näiteks laomehel seljas tööriietus, millel peal reaalne (kampaaniaks loodud) veebiaadress a’la www.käibtööjavilekoos.ee, millest lugu jätkub edasi.

Kas video tootja presenteerimine on vajalik?

Sissejuhatuseks – sellele küsimusele ei ole õiget vastust, kuid minu hinnangul – mida professionaalsem on tegija, seda vähem topib ta oma logo iga video lõppu, algusesse, kirjeldusse jne. On ka erandeid.

Küsimus on ka kliendi teadlikkuses ja agentuuri suhtumises. Näide teisest eluvaldkonnast – kui tellid Pihlaka kondiitrist tordi, siis väga võimalik, et saad selle kondiitri logoga, millest pole ka midagi hullu, kui sellega sõbra sünnipäevale lähed. Samas, kui ürituse korraldaja rollis tellida mõnele konkureeriva magusatootja juubelipidustusele teise logoga tort, siis ükskõik kui kuldse sa ülejäänud ürituse korraldad, siis tordist jääb ikka mõru maitse.

Kindlasti teeb iga kondiiter ka logota tordi ja iga produktsioonifirma logota videolõpu, kui seda neile eelnevalt ette öelda, sest mittenõustudes on turul teisigi tegijaid.

Kliendiüritustel näevad cateringid, esinejad jt allhanke teenuse pakkuja tihti võimalust oma ettevõtte turundamiseks, kuigi see ei ole selleks koht ega aeg. Oleneb ka ürituse tasemest, eelarvest, ürituse sisust ja logode või muude turunduselementide presenteerimisest – näiteks väike logo RGB poiste musta särgi kaelusel on ok ka tippüritustel, aga kui tuntud bänd seab enne galaõhtut kaasavõetud LCD ekraanile oma logodega reklaami jooksma, siis on see kindlasti küsitav.

Kes maksab, tellib muusika ja vajadusel ütleb kuidas esimene viiul mängib, sest kui klienti pole, siis pole ka viiuleid ehk agentuure, tootjafirmasi ega allhankijaid.

Filmimaailmas on suhtumine tihti teine, sest kinokogemusega tipptasemel tootjafirmad on video lõputiitrites harjunud ära märkima nii direktori, montaažimehe kui ka statisti parema käe abi. Kui kinolinal on see tavaline, kuigi ristmeedia ajastul võiks selleski olla loomingulisem, siis online videomaailmas on video lõpp samatähtis kui selle algus.

Kokkuvõte

Kui internetivideo vaataja on video lõpuni jõudnud, siis video eesmärk on tema tähelepanu edasine hoidmine seda kas YouTube siseselt või suunates edasi järgmistele tegevustele või platvormidele.

Tiitrite jooksmine ning kõikide tootjate, tellijate ja osalejate mainimine teeb lõppvaatuse vaatajale ebahuvitavaks ning hoiab ta eemale ka teistest üleskutsetest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga