bleisureReisimine tähendab puhkust, kuid mõnikord ka tööd, näiteks tuleb check in-i tehes ankeedil märkida kas “business” või “leisure“. Kasutusele on võetud ka nimetus “bleisure“, mis lihtsustatult tähendab tööreisile mõne puhkepäeva lisamist, kuid see ei ole saanud arvestatavaks trendiks.

Reisimisega raha teenimine on sootuks teine teema, mis sobib eelkõige vabakutselistele, kuid ka teistele, kes sooviksid oma igapäevatöö kõrvalt maailmas rohkem ringi rännata või puhkusekulusi osaliselt katta.

Kui unistad võimalusest üheksast-viieni töökoht osaliselt või täielikult vahetada digiränduri elukutse vastu, siis arvesta, et kui sul ei ole Eestis kinnisvara, mille kulude kokkuhoiult ning üürilt võiksid oma reisikulud katta, siis selleks, et ära elada ja tasu saada, tuleb luua väärtust, mille eest keegi on nõus maksma. Maakeeles – reisimise ajal tuleb tööd teha!

Võimalusi on kümneid, kui mitte sadu – alates blogimisest kuni interneti vahendusel sama töö tegemiseni, mis kodumaal. Toon siin välja mõned võimalused, mida saavad teha need, kellel oskus või soov seda videokaamera abil teha.

7 võimalust reisivideo abil teenida

Reisivideo abil teenimiseks või reisikulude katmiseks pead oskama videot nii filmida kui monteerida, omama põhiteadmisi video- ja internetiturundusest ning heal tasemel müügioskust. Suureks abiks on oma veebileht, kus on tehtud töödest portfoolio.

  1. Tooda kohalike turismiettevõtete, hotellide või restoranide videoreklaame.
  2. Aita video abil turundada kohalikke aktraktsioone ja tasulisi reisiteenuseid a’la linnatuurid, ekskursioonid jne.
  3. Müü oma drooniklippe kohalikele ettevõtetele.
  4. Tee mõnele kohalikule bändile muusikavideo.
  5. Filmi sündmuseid, a’la peod, spordivõistlused, kontserdid, laadad jne. Ole teadlik, kas filmimine on igal konkreetsel juhul lubatud.
  6. Räägi end tasuta kaasa mõnele reisipaketile, pakkudes vastutasuks kokkuvõtvat videot, mille abil on reisikorraldajal sama paketti järgmistel kordadel parem müüa. Ole valmis viimase hetke väljumisteks.
  7. Tee reisivideote sari ning teeni YouTube abil. NB: pead olema selles väga hea ning arvestama, et aasta või paari jooksul ei saa sa sellest sentigi.

Arvesta, et keegi ei soovi su teenuseid osta, kui ei ole midagi ette näidata. Seega veebileht enese või oma ettevõtte tutvustuse ning portfoolioga on esimene samm.

Alusta kodukoha majutusasutusest

Alusta digitaalse nomaadi elukutset oma kodukohast – paku, et teed mõnele kohalikule majutusasutusele, kohvikule või atraktsioonile tasuta reklaamvideo. Üldjuhul ei ütle keegi tasuta pakkumisele ära, vastutasuks saad kontakti, näed majutuselu seespoolt või saad proovida atraktsioone, mille eest muidu küsitaks tasu.

Kui oled saanud vähemalt kolmelt teenuse pakkujalt positiivse tagasiside, siis oled teinud esimese sammu portfoolio loomisel.

spa-videoJärgmisena võta eesmärgiks mõni kaugem koht Eestis, kus vastutasuks küsi midagi, mille omahind pole pakkujale kõrge. Näiteks sõida Saaremaale ja paku teenust mõnele SPA-le või turismitalule. Vastutasuks saad ehk veeta mõnusa nädalavahetuse.

Kolmanda sammuna tee video mõnest oma reisisihtkoha majutusasutusest ja/või atraktsioonist. Ilmselt pead esimestel kordadel seda tasuta pakkuma. Kõikide käest, kellele video toodad, peaksid paluma sellele tunnustust, mida saad avalikult oma veebilehel välja tuua.

Nüüd, kui sul on olemas rahvusvaheline portfoolio, saad hakata teenust müüma. Freelancerina peaksid arvestama, et esialgu on sinu eeliseks peamiselt hind. Tõenäoliselt ei suuda sa oma esimesi klippe müüa mitte kallimalt kui 300-500 eurot, kuid juhul kui sul on huvi tõsiselt asjaga tegeleda, omad kvaliteetsed varustust ja oskust ka näiteks drooniga filmida, võid aasta-paariga jõuda tasemele, kus saad video eest kuni kümme korda suuremaid summasi teenida.

Näide Eestist: Juhani ja Katri

Selle loo inspiratsiooniks on hiljutine Postimehe artikkel, kus eestlasest paar on saanud tööd rahvusvahelise hotelliketi Four Seasons Hotels and Resorts filmitegijana.

juhani-sarglep

Kui saaksid 2 nädalat kallimaga Tais, Four Seasoni 5* hotellis veeta, siis kas oleksid nõus vastutasuks hotellist reklaamklipi tegema? Juhani ja Katri näide on selline:

Näide välismaalt

reisivideo-artikkelSakslane Thomas Reissmann, kes on õppinud nii turismi kui video produktsiooni, millest vähemalt viimast teeb ta oluliselt halvemini kui Juhani, on alad ühendanud ning jagab ja müüb oma teadmisi FilmingHolidays.com lehel.

Sel kuul avaldatud artiklis räägib Thomas kuidas ta on vabakutselise videograafina turismisektoris toimetanud ning milliseid pingutusi see nõuab. 10 kontaktist ehk üks on huvitatud, kuid võttes ühendust enne oma järgmist Havaii või Costa Rica reisi 30 potensiaalse kliendiga, võid saada kolm, kellele saad reisi ajal video toota ning sellega oma kulud katta.

Kliki pildil, et näha artiklit täismahus!

Müü tulemusi!

Kui suudad mõne oma video puhul näidata, et:

  • sellel on palju vaatamisi,
  • selle linkidelt on liigutud edasi hotelli veebilehele,
  • see tuleb Google piirkonna hotellide otsingus esimeste seas välja jne,

… ehk sellest on majutusasutusele või reisikorraldajale reaalset kasu, siis on oluliselt lihtsam nii samale kui uutele klientidele oma tööd edaspidi müüa. Kui hotelli turundusjuht näeb, et video abil on võimalik täituvust a’la 5% tõsta, siis näiteks minu eelmisel nädalal Corful külastatud hotell teeniks ainuüksi ühe nädalavahetusega üle 4000.- euro.

Videoränduri koolitus

Planeerin luua ühe põhjaliku “videoränduri koolituse” kõigile huvilistele, kes oma reisimisest soovivad video abil teha äri või elustiili. Koolitus ei keskendu mitte niivõrd video produktsioonile, vaid oskustele, teadmistele ja soovitustele, kuidas video teha tulemuslikuks ning seda turismisektoris müüa.

Koolituse loomise eelduseks on huvi selle vastu – kui soovid videorändurina reisimise eest tasu saada, siis ole hea saada mulle email: reigo@videoturundus.ee Kui piisav grupp koos, siis lähevad materjalid töösse.

Koolitus tuleb tasuline (hind sõltub osalejate arvust). Kiiremate huviliste vahel loosin välja 3 tasuta pääset!