Kuidas mitte kirjutada YouTube video kirjeldust VisitEstonia näitel?

Jätkan eelmisel nädalal alustatud sarja YouTube video optimeerimisest, mille avaloos rääkisin kui tähtsad on YouTube video märksõnad ja kui vähe Eesti turundajad neid kasutavad.

Video kirjeldus on tähtsam kui märksõnad, sest see võimaldab saata vaataja YouTube keskkonnast välja! Paljudel juhtudel on video vaataja suunamine oma kodulehele või kampaanialehele video peamiseks eesmärgiks. Näiteks:

visitestonia

#VisitEstonia

Eesti ametliku turismikanali #VisitEstonia YouTube kanalisse laetud videote esmane eesmärk peaks olema vaataja suunamine lisainfoks ja Eesti külastusplaanide tegemiseks VisitEstonia.com veebilehele.

video kirjeldus

Kahjuks ei ole enamus Eesti turunduseks toodetud videote kirjeldusse lisatud klikitavat linki (mõnedel juhtudel puudub lingil eesliide http://), kuid kümnekonnal videol puuduvad kirjeldused üldse. Mõnel üksikul näeb linki siiski koheselt ja ühel siis, kui vajutada “Kuva rohkem / Show more” nupule.

Kõige rohkem häirib videote juures aga see, kui video kirjeldust kasutatakse mitte Eesti, vaid agentuuri või tootjafirma turunduseks.

Produced by: der TANK, Caviar Productions

Positively Surprising

Mida ütleb “Estonia – Positively Surprising” video ainus lisainfo: “Produced by: der TANK, Caviar Productions“, video vaatajale?

Eestlastele võib see öelda, et tõenäoliselt pandi video tootmisel korralik papp magama, väliskülalistele annab ilmselt mõista, et kui soovid samalaadset videot, siis otsi TANK või Caviar Productions üles.

PS: Google “Positively Surprising” otsingusõna esimene vasteks Äripäeva artikkel, kus der Tank annab hinnangu EASi Venemaa turu jaoks toodetud videotele:

Positively Surprising Äripäev

Kuidas mõõta klikke?

Eelmisel aastal Eesti turunduseks loodud “Shake It To Estonia” kampaaniavideol tuleb küll välisele veebilehele suunava lingi nägemiseks vajutada “kuva rohkem” nupule, kuid on näha, et kampaanialehele suunavale lingile on lisatud täiendus, mis võimaldab sellel klikkinuid kokku lugeda:

shake it to estonia

Täispikk link näeb välja:

http://shake.visitestonia.com/
?utm_source=Youtube&utm_medium=video&utm_campaign=SHAKEIT2014

Rooftop AdventureInternetiturunduses tuleb tegemisi mõõta, kuid pikkade linkide asemel tasub kasutada URLi lühendajaid a’la goo.gl, bit.ly vms. Vaadake kui pikk ja põhjalik on hetkel kõige populaarsema Eesti turundusvideo “ROOFTOP ADVENTURE IN TALLINN, ESTONIA” (NB: loodud VisitEstonia toel!) YouTube video kirjeldus.

Sellest võib lugeda lisaks: “Want to help fund our travels? If you are going to buy something from Amazon, click on the links below before you make your purchase and we’ll get a percentage of your final sale. Cheers!

VagaBrothersi video esmaseks eesmärgiks on saada juurde kanali tellijaid, sellekohane üleskutse on nii video kirjelduses kui lõpus. Ka Eesti peamine turunduskanal YouTubes võiks mõelda 559 kanali tellijale lisa leidmisest. Kõige lihtsam viis kanali tellijaid saada, on seda küsida:

Vaata seda toredat videot Eestist. Produtseeris tootjafirma X” asemel oleks mõistlik kasutada a’la “Vaata seda toredat videot Eestist. Telli #VisitEstonia kanal ja saad esimesena teada kui meil uus video üleval

Click on the link below

Elina ja StigKui video on tehtud YouTube jaoks, siis tuleb juba filmimisel seda mõelda. Üks väga kasutatud tehnika on videos kutsuda üles klikkima video all olevale lingile.

VisitEstonia YouTube kanalil oleks 2x rohkem tellijaid, kui Elina ja Stig oleks video lõpus öelnud, et “Join Estonian fanclub, click on the link below“.

Kuidas kirjutada kirjeldust?

YouTube lubab video kirjeldusse kirjutada kokku kuni 5000 tähemärki. Google universaalotsing võtab sellest välja esimesed 100 tähemärki, YouTube ca 125 tähemärki ning alla 100 märgi on näha ka YouTube video jagamisel Facebookis.

Seega, kõige tähtsam osa video kirjeldusest peab mahtuma esimesele kolmele reale. Soovitavalt on selle sees link mõnele välisele veebilehele või üleskutse kanalit tellima. 

Video tekst

Show more / Kuva rohkem” nupule vajutades peaks avanema lisainfo, kus lisaks lingid muudele veebilehtedele ja sotsiaalmeedia kanalitele.

Täiendavas tekstis võiks vastata võimalikele vaataja küsimustele a’la mis on video taustamuusika, kes klipis osalevad, kus filmiti ning kõige viimases järjekorras võiks mainida alles tootjat.

Üks tähtsamaid tegemisi on oma kanali tellimislingi lisamine, selleks kopeeri aadressireale allolev link, kuid vaheta “videoturundus” oma kanali nimega:

www.youtube.com/subscription_center?add_user=videoturundus

Seejärel kasuta mõnda URLi lühendajat ja tekita lühem otselink a’la http://bit.ly/1QHtOtD https://goo.gl/8uDdOs.

Pikkade videote puhul tasub kirjeldusse lisada ajad a’la:

00:30 – toote 1 tutvustus
01:20 – mingi tähtis sõnum
04:50 – üllatuskülaline jne

sest YouTube teeb MM:SS formaadis lisatud ajad klikitavaks.

Seadista default kirjeldus

Sarnaselt märgenditega, saad üleslaadimise vaikeseadetest seadistada default teksti, mis automaagiliselt ilmub iga video kirjeldusse. Videod on erinevad, kirjeldused samuti, kuid see ei tähenda, et pika kirjelduse lõpus ei võiks olla sarnast infot kanali kohta vms.

Kokkuvõte

YouTube video kirjelduse kasutamata jätmine on sotsiaalmeedia kuritegu. Facebookis ei jaga ükski teadlik ettevõte oma fännilehe postituses pilti, linki või videot ilma mingi kommentaari või üleskutseta, veel mõttetum tunduks pildi jagamine, mille ainsaks kommentaariks on “Produced by: Agentuur, Produktsioonifirma“.

Video tootmine maksab aega ja raha. Videole läbimõeldud pealkirja, kirjelduse ja märksõnade lisamine maksab ainult aega. Kui sul seda aega ei ole, siis ära raiska ka raha video tootmise peale.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga