Kuidas luua oma startup ettevõte?

ajujaht

Eile selgusid Ajujahi 40 paremat ideed, mis jätkavad mentorprogrammis ehk oma järgmisteks etteasteteks saavad osa koolitusprogrammist ning otsest tagasisidet oma äriideedele. Võimalik, et mõni idee leiab programmi käigus toimiva ärimudeli ning kasvab välja edukaks ettevõtteks.

Ajujahi koolitusprogrammist saavad teisedki tagantjärele osa võtta, näiteks Yrjö Ojasaare 2012. aasta koolitusi oma äriideede esitlemiste oskustest ning potensiaalist ja turukõlbulikkuse hindamisest tasub vaadata kõigil, kel plaanis ettevõtlusega alustada.

Oluliselt organiseerituma startupi loomise koolituse leiab Udacity keskkonnast, milles Steve Blank räägib canvase-ärimudelist ja sellest, miks äri loomisel on idee autoritel vajalik ise uksest välja minna ja oma ideed reaalsete inimeste peal testida. Koolitus on tasuta, kuid kõikide videote läbivaatamiseks tuleb broneerida vähemalt pool tööpäeva.

How to Build a Startup?

Oma startupi loomiseks on:

  1. Vajalik idee ja tiim, kusjuures tiim on tähtsam kui idee. A-tiim võib B-ideest teha suurema asja kui B-tiim maailma kõige paremast äriideest.
  2. Idee arutamiseks peab olema struktuur. Üks paremaid ärimudeleid on canvas, mis tähendab, et visuaalselt pannakse paberile 9 lahtrit alates potensiaalsetest klientidest ja väärtuspakkumisest kuni tegevuste, partnerite ja kuludeni.canvas
  3. Kõik, mis on paberile pandud, on oletused. Nüüd tuleb minna uksest välja ja kõiki oma oletusi reaalselt testida. Kas potensiaalset klienti huvitab minu toode või teenus? Kui mitte siis mida peaksin muutma?

    Online maailmas tasub idee testimiseks luua maandumisleht. Näiteks kui on plaanis luua maailma kõige vingem äpp, mis näitab õlle hinda lähimates kõrtsides, siis selle testimiseks tasub luua lihtne lehekülg aplikatsiooni planeeritavate info ja võimalustega ning küsida mõne prääniku abil sellele tagasisidet. Võimalik, et tasulisena planeeritud äpp ei huvita isegi parimaid sõpru või olulisem on teada kaua pubid või poed lahti on, siis seda infot on oluline teada enne kui programeerimiseks läheb.

Toimiva ärimudeli leidmisel võib selguda, et algsest ideest on üsna vähe järel ning väga võimalik, et ka tiim peab seetõttu muutuma. Kui idee algfaasis juriidiline isik luua, siis hiljem võib olla tülikas B-kaardil muutuseid teha.

Mis on startup?

Startupi ehk eesti keeli idufirma näol ei ole tegemist ettevõttega, sest eesmärgid on erinevad. Ettevõte eesmärk on teenida kasumit, idufirma eesmärk on leida ärimudel, mis kasumit teenima hakkaks ehk toimiva mudeli puhul võib startupist saada ettevõte.

Lihtsustatult on idufirma ettevõtlike tegelaste punt, kes uurides ja testides üritavad aru saada, kas nende mõte äri teha on teostatav.

Kokkuvõte

Ärimaailma mudelid on muutunud – kui nö vana mudeli järgi loodi kõigepealt juriidiline isik, siis kontor (ja tehas), tehti toode valmis ja võeti teised inimesed seda müüma, siis startupi korral ei tehta suuremaid kulutusi enne kui idee autorid on selgitanud, et tootele või teenusele on reaalset turgu, klientidega suhtlemise kanalid on läbi testitud jne.

Jõudu kõigile ajujahtijatele ja teistele, kes ühel või teisel viisil plaanivad oma äriideed ellu viia. PS: Steve Blanki “How to Build a Startup?” loenguid saab ka alla laadida, kui puhkeajal internet puudub või mahupiirangu tõttu YouTube keelatud (a’la LuxExpressi bussis Tallinn-Riia, kus see lugu kirjutatud).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga