Kuidas Eesti online meedia kasutab YouTube?

Eesti online meedia on hakanud üha rohkem kasutama video võimalust uudiste edastamiseks, Postimehe ajakirjaniku (telefoni või käsikaameraga tehtud) video, kuidas KaPo kultuuripealinna kontorit puistas jõudis lisaks online uudistele isegi õhtustesse teleuudistesse.

Suurematel online meediakanalitel on videote edastamiseks YouTube kanalid, seda isegi Delfil, kellel ka videoplayer, kuid enamus neist ei kasuta kõige lihtsamaid brändingu ja optimeerimise nippe. Selle postituse eesmärk on vaadelda, mida annaks paremini teha.

Online meedia YouTubes

1) Postimees Online

Postimees on sotsiaalmeedias Eesti suurima Facebooki fännibaasiga (70 00+) meediakanal, kelle YouTube videote vaatamiste koguarv on ligi 90 000. Viimase kolme nädalaga on /PostimeesOnline kontole laetud üle 60 video (kahe aasta jooksul kokku 106!), millel paljudel pealkiri lihtsalt “Postimees“, mõnel “Minu toimetatud video“, või midagi segast (EuL ii, EuL IOU, Gfy jne).

YouTube kanalil puudub nii bränding kui lingid (postimees.ee, facebook.com/postimees jt):

2) EkspressEE

Tõenäoliselt on /ekspressEE Ekspressi kanal YouTubes, sest sinna laetud videod on lingitud EE veebilehele. Kontol kokku vaid 19 videot (viimane kuu aega tagasi), kuid vaatamiste koguarv üle 28 000.

Kanalil puuduvad samuti taustapilt ja lingid ning kindlasti on Ekspressil rohkem (digilehe) videosisu, mida selles jagada:

3) MaalehtEE

Maalehe YouTube kontol on 169 videot, millel kokku üle 500 000 vaatamise. Võib eeldada, et kui Maalehes on lugu Taimist ja Maimust ning YouTube kanalis samal ajal samal teemal video, siis tegemist on Maalehe oma kanaliga.

Avatar on küll olemas (ilmselt mõne video väikepilt), kuid taustapildi ja linkimise võimalus kasutamata:

4) Eesti Päevaleht

Kuigi /eestipaevaleht kontol on lisatud link epl.ee-le, on see konto tõenäoliselt unarusse jäänud, sest viimane video laetud sinna 4 aastat tagasi. Saranselt Ekspressiga on ka Päevalehel tekkinud tõenäoliselt palju videomaterjali seoses digilehega – miks mitte seda jagada?

5) Delfi Video

Kuigi Delfil on oma TV ehk videoplayer, võib ka YouTubest /DelfiVideod konto leida, millel olemas nii väikepilt kui tausta…värv. YouTube 20l videol on kokku üle 31 000 vaatamise, kuid viimane klipp on üles laetud ca aasta tagasi.

6) ERR

Suurima “fännide” (690), videote (1567) ja vaatamiste arvuga (2 ,7 miljonit) on YouTubes sellest valikust suurim Rahvusringhäälingu konto. Lisaks tasutapildile soovitan tellijad suunata esiletoodud videote lehele ning seal viimase või valitud video panema autoplay peale.

7) Õhtuleht Online

Brändingu mõttes on aga tabloidajakirjanduse lipulaeval hetkel parim seis YouTubes. Kokku üle 367 000 vaatamise ning 61 tellijat.

Samuti soovitan tellijad suunata esiletoodud videote lehele, kuid võrrelge allolevat screenshoti eelmistega ja saate aru miks võiks taustapilti kindlasti kasutada.

Kokkuvõte

Usun, et Eesti online meediamaastikul on piisavalt konkurentsi nende tuhandete või isegi sadade tuhandete vaatajate püüdmiseks, eriti kui video tegemine ka teemakaugele ajakirjanikule on üha lihtsamaks läinud.

Õigel ajal, õiges kohas (kasvõi mobiiliga) uudisväärtusliku sündmuse videosse saamine on online meedia jaoks saamas olulisemaks kui fotograafi saatmine, kelle eesmärk peamiselt paberväljaandele pildimaterjali tootmine.

Soovitan kõigil üle vaadata 3 olulist tegevust oma YouTube kontol, kel aega rohkem, siis endiselt aktuaalset Videoturunduse käsiraamatut lugeda ning jätkata “Postimehe tempos”, sest selle loo kirjutamise ajal on /PostimeesOnline kontole lisandunud veel 8 videot (ehk viimase kuu ajaga keskmiselt rohkem kui 2 videot päevas).

Videote tegemine (filmimine, editeerimine, üleslaadimine) on oluliselt aeganõudvam kui sellele pealkirja, kirjelduse ja märksõnade lisamine. Kasutage aega mõistlikult!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian