Homme saab Eesti uue presidendi. Läbi saab 10-aastat selles ametis olnud Toomas Hendrik Ilvese valitsemisaeg ning kindlasti muutub ka presidendi kantselei koosseis.

Kantselei, kes korraldab Presidendi riigisisest ja välist suhtlemist ning juhib infovahetust meedia avalikkuse ja teiste partneritega, avas 2008. aastal Eesti Presidendi YouTube kanali. Paraku on omal ajal meediamulli saatel avatud kanalit peetud niivõrd vähetähtsaks, et presidendikantselei lehel seda isegi ei mainita, kuigi omal ajal 300 000 krooni eest loodud president.ee lehelt leiab siiski ka YouTube lingi.

president-youtube

Tulemusena on Eesti presidendi YouTube kanalisse 9 aasta jooksul laetud vaid 90 videot, mis on saanud kokku 90 000 vaatamist. Üle kolmandiku vaatamistest pärineb kanali avaklipist, kuid viimasel 7 videol on alla 100 vaatamise. Kanalil on 384 tellijat.

Kuigi Eesti Presidendi ja kantselei võimekust ei saa võrrelda Valge MajaПрезидент России või Briti monarhia YouTube tegemistega, siis võrdpilt lõunanaabritega annab parema ülevaate tegevu(setu)sest.

Läti president YouTubes

lati-president-youtube

2009. aastal loodud kontole on laetud 1411 videot, need on saanud üle 950 000 vaatamise, kanali on tellinud 1044 huvilist.

Ehk kui Eesti presidendi videoklippe laeti YouTube harvem kui üks kord kuus, siis Läti presidendist on keskmisel üks video iga kahe päeva tagant. Vähemalt Eesti president säutsub rohkem.

Leedu president YouTubes

Ka Leedu presidendi kodulehel on link YouTube kanalile:

leedu-president-youtube

Leedu presidendi 1297 videol on pea 1,2 miljonit vaatamist ja kuigi kanali tellijate arv on peidetud, on saab rakenduste abil näha, et see on suurusjärgus 1500 ehk veidi rohkem kui lätlastel.

tellijad

Soome president YouTubes

Meie õnneks Soome presidenti YouTubes ametlikult ei ole. Presidendi kodulehel on küll lingid muudele sotsiaalmeedia kanalitele, kuid YouTube linki sellest ei leia:

soome-president

Siiski ütleb loogika, et kui nii Twitteris, Instagrammis kui Flickris on presidendi(kantselei) kontoks /TPKanslia, siis võiks eeldada, et YouTube.com/TPKanslia kontot haldab Soome presidendi kantselei.

soome-president-youtube

Vaid 8 videot, 9 tellijat ja 3800 vaatamist näitab, et aktiivselt sellega siiski ei tegeleta, kuigi videod on üles laetud viimase aasta jooksul.

Presidendi aastapäevakõne?

Vabariigi Presidendi tähtsaimaks tegevuseks on iga aasta 24. veebruaril peetav aastapäevakõne. Isiklikul hinnangul olid neist mitmed väga head, mida oleks hea ka tagantjärele kuulata ja meenutada.

Aga kust ***** veel kui mitte presidendi YouTube kanalist võiks neid leida? Paraku ei ole mitte ühegi aastapäevakõne videosalvestust presidendi kanalisse laetud. Arusaadavalt ei ole Eesti presidendil seadusega nii suurt võimu, kui rahvas seda arvab, kuid ERR-ist aastapäevakõne videosalvestuse küsimisega ning nendele nii eesti-, vene- kui inglisekeelsete subtiitrite lisamisega peaks kantselei siiski hakkama saama.

Uusaastatervitused on siiski üles laetud ning erinevalt 2009. aastast kui uusaastatervitus laeti üles 24. aprillil, on edaspidi tervitus tehtud avalikuks aasta viimasel päeval.

Sotsiaalmeedia suhtluskanalid

Ei ole saladus, et 10-aastat Eesti president olnud Toomas Hendrik Ilves kasutab aktiivselt Twitterit ning aktiivne on ka presidendi 103 428 fänniga Facebooki leht. Samas – peale ametiaja lõppu jääb nii Twitter kui tõenäoliselt ka Facebook.com/thilves ekspresidendi kasutada ehk uus president peab hakkama oma kanaleid valgelt lehelt ehitama.

YouTube.com/Presidendikantselei on ainus president.ee lehel olev sotsiaalmeedia kanal, mida ametis olev president pärandab järeltulijale. Võrreldes lõunanaabritega on 10-aastaga kogutud pärandus suhteliselt väheväärtuslik.