20-aastat tagasi oli pea igas kodumajapidamises VHS makk, millest sai vaadata onu Endeli käsikaamera videot tädi Malle pulmast ning aeg-ajalt käidi turult või videolaenutustest võtmas uusimaid Arnoldi filme.

DVD on surnud10-aastat tagasi vahetusid VHS makid DVD mängijate vastu. Endeli käsikaamera võimaldas koheselt DVD-le salvestada ja laenutused ning poed läksid üle DVD plaatidele. Onu Mati matustest oli palju parem pilt kui Malle pulmast. Kuna töötavat tehnikat ei taheta niisama ära visata, siis on paljudel DVD mängija tänaseni kuskil teleka lähedal vedelemas, kuigi viimane kord sai sellest filmi vaadatud mõned aastad tagasi.

DVD surm?

Kuna müüginumbrid on olemas, siis täna on veel vara väita, et DVD on surnud – see endiselt meeldib nii lastele kui vanematele, kes saavad lastefilmidega mõne tunni vaba aega. Lisaks on supermarketites kastideviisi odavalt saada B-klassi filme, mida ka vanemad inimesed õhtuses meelelahtuses kasutavad.

Siiski on Elioni ja Starmani videolaenutusest ning internetipõhiselt ekraanipõhine meelelahutus lihtsamalt kättesaadav kui DVD mängijasse sisestamine. Seega surnud ei ole DVD, vaid ainult DVD-le videote tootmine.

DVD müüginumbrid on konkreetselt loetavad. Näiteks NO99 teater tegi oma kunagisest “Ühtse Eesti Suurkogu” vaatamise mitmed kuud hiljem avalikuks vaid DVD põhiselt, sest kui üritust sai filmitud, siis mingid kulud on võimalik DVD müügist tagasi saada. Sama ka Eesti Laulu- ja Tantsupeoga, mille DVD tuli mitu kuud hiljem müüki.

DVD tootmine ei ole kindlasti halb idee, kuid videomaterjali saab tasuliselt kättesaadavaks teha ka internetipõhiselt.

Kunst kuulub rahvale?

LastefilmidKunagised Eesti lastefilmid on pandud DVD-le. Loomulikult on videote restaureerimise ja plaadile panemisega seotud kulud, kuid minujaoks on tegemist rohkem poliitilise küsimusega. Kui Eesti filmid ja lastefilmid on 90% ulatuses tehtud EFI, Kultuurkapitali jne ehk maksumaksja raha eest, siis peale kinodes linastumist ja teleeetrites käimist võiksid need ca 10 aasta pärast olla tasuta kättesaadavad.

Abikaasa õel on kolm last. Kui nad külla tulevad, panen telekast käima Cartoon Networki inglisekeelsed multikad. Parema meelega näitaks neile “Naksitralle”, “Mõmmi ja Aabitsat” või muud kodumaist, kui see oleks lihtsalt ja tasuta kättesaadav. Retooriliselt: “kas siis selle maa keel laulu tuules ei või taevani tõustes üles igavikku omale otsida?” 

Filmitegijad on ka Eestis DVD-de väljasuremisest rääkinud, parimaid mõtteid on selles osas avaldanud filmitegija Artur Talvik, kes samuti näeb, et filmide internetti laadimisest saavad võita ka filmitootjad.

VideoTurudus.ee selle suve üks suurimaid projekte on Eesti Laulu- ja Tantsupeo kohene nii YouTube otselekande kui järelvaatamine teha koheselt tasuta võimalikuks kogu maailmale. Eestil on sellest rohkem võita kui DVD-de müügist saadud tuluga.