Täna toimus Balti Filmi- ja Meediakoolis Soome fotoajakirjaniku Niklas Meltio seminar “Ristmeedia muutuval ajastul”. Tehniliselt ristmeediast ehk erinevate platvormide kasutamisest juttu ei tulnud, sest näidati dokumentaalfilmi “Süüria sõja pale” ning vestlusvoorus arutati selle tegemise üle. Üritus jätkus Niklase fotolugudega.

BFM

Canon Overalli poolt korraldatud seminar oli siiski osalejatele väga huvitav, kuid mind pani tõsiselt mõtlema miks dokumentaalfilmides peab ristmeedia lahendusi kasutama.

Dokumentaali eesmärk?

Kõige tähtsam küsimus dokumentaalfilmide puhul on selle eesmärk ehk mida autorid soovivad, et selle vaataja teeks. Antud juhul vaatasime visuaalselt väga tugevaid kaadreid Süüria kodusõjast (laibad, tulevahetus jne). Kui autor soovib, et vaataja pärast selle nägemist midagi teeks (annetaks, toetaks, protestiks, räägiks teistele), siis traditsioonilised lõputiitrid ei ole kõige parem lahendus. YLE TV vaataja näeb järgmisena uudiseid või vahetab kanalit ja vaatab multikaid või mängufilmi ja unustab teema kiirelt.

Link veebilehele, kus teemakohast lisainfot (a’la dokumentaalist välja jäänud pildid või videomaterjal, reisikirjeldus, Facebooki fännileht vm lahendus) annaks parema võimaluse projektis kaasa rääkida ja kogu teemale tähelepanu saada.

Näide: “The Cove”

The CoveMõned aastad tagasi juhtusin nägema dokumentaali delfiinide tapmisest – “The Cove – mere verine saladus“. Filmil on veebileht, mis räägib teemast pikemalt kui ekraanil kirjas, kutsub üles mõtteid jagama ning annab selged üleskutsed, mida huvilised võiksid järgmisena teha. Saan tänaseni “The Cove” Facebooki fännilehelt, millel üle 700 000 fänni, teada viimaseid tegemisi ja uudiseid samalt teemalt. Kas midagi sarnast võiks ka Süüria teemal teha?

Dokumentaalide tegijad, kes mitmel juhul reaalselt riskivad oma eluga (Eesti kaamerameestel ei ole Süüria puhul reisikindlustust, nad ei kasuta filmimisel kuulikindlaid veste ega kiivreid jne), võiksid mõelda kuidas saada teemale laiemat tähelepanu, kui vaid ühte tunniajast tele- või kinopilti tootes.