parimad restoranidEesti restorane on võimalik mitmel viisil paremusjärjestusse seada, millest ilmselt tuntuimaks oli 2008-2015 toimunud “Eesti restoranide TOP 50” valimine.

Eelmisel aastal muudeti aga selle valimiste metoodikat, mille alusel said parimad Eesti restoranid koha Põhjamaade tuntuimas restoranide hinnangusüsteemis White Guide Nordic.

White Guide Nordic

Siiski, White Guide esilehel saab menüüst valida “Estonia”, kuid Eesti tulemusi otsing siiani ei väljasta?

Eesti top restoranid

Eesti restoranide paremusjärjestus kannab uut nime “Eesti Maitsete restoranijuht“, kus neljas kategoorias on välja toodud parimad. Kokku on välja toodud 69 restorani, millest Pädaste mõisa Alexander on ainus, kes sai rahvusvahelise meisterklassi tiitli.

Parimad restoranid Facebookis

Kui Eesti Maitsete restoranijuhi nimekirjas välja toodud kohti (69) hinnata nende Facebooki fännide arvu järgi, siis paremusjärjestus oleks järgmine.

NRRestoranKATFänneFB skoorHindajaid
1Manna La Roosa5146274,6313
2-3NOA Peakoka Pool / NOA2 / 398204,7411
4Moon394674,6565
5Põhjaka391914,432
6Kolm Sibulat386414,5423
7OKO283274,5557
8Sesoon480444,4385
9Umami377144,7221
10Sfäär471634,5301
11-12Viru Lyon / Meistri Lyon4 / 570244,5265
13Wicca*468684,3566
14Leib Resto&Aed362444,7449
15Enzo460764,9128
16Rucola555854,5419
17Ruhe452314,5219
18Vihula*552304,827
19Horisont*345774,6725
20Cru344944,7244
21D.O.M444874,7169
22Argentiina544324,7139
23SALT344184,7193
24-25Meat Market Cocktail4 / 440914,4293
26Tuljak340194,7122
27Kaheksa Jalga*438864,775
28Fellin338764,7175
29Farm438454,5138
30Aed438434,7306
31Kaks Kokka336074,8121
32Ribe335954,7258
33Neikid435154,4166
34Beerhouse531924,5584
35Kalamajaka kohvik429374,7114
36Platz528674,5182
37Alexander*128284,8118
38Hapsal Dietrich427944,8141
39Art Priori227834,9111
40-42Bocca / Chedi / La Bottega3 / 3 / 426164,243
43GMP Pühajärve423684,7170
44Truffe523324,4157
45Ööbiku Gastronoomiatalu4231300
46Korsaar422904,975
47Fabrik322744,984
48Dominic422554,8197
49Mix421824,6126
50Gianni320964,6174
51Tchaikovsky220434,8149
52Gloria Veinikelder420295,011
53MEKK319234,589
54Mr. Jakob418934,7104
55Piparmünt418914,778
56Retro418174,999
57Teletorn517504,3120
58Seller515864,199
59Polpo414264,578
60Lime lounge413654,8111
61Raimond412794,458
62Konrad412734,86
63Ö29754,935
64Purtse kindlus58425,03
65Hermitage58164,826
66Trofe56695,015
67Antonius*42874,642
68Nero51453,03
69Tammuri talurestoran3???

Kategooriad:

  1. rahvusvaheline meisterklass
  2. kohalik meisterklass
  3. kõrgklassi restoran
  4. väga hea restoran
  5. restoran

* – märgitud kohad, kus restorani leht on koos majutusasutusega a’la Swisshotell, Pädaste mõis jne.

/ – märgitud kohad, kus eri kohtade fännileht on ühine (a’la Noa, Lyon ja Sparkling Grupp).

Facebook 10 000+

Üle 10 000 fänni on Eestis saanud järgmised restoranid:fb restoran

  1. Restoran Kishmish38 190
  2. Vapiano – 17 330
  3. Manna La Rosa 14 627
  4. Vegan Restoran V 11 766

Parandage mind, kui keegi on jäänud välja. 

Kes on tegelikult parimad?

Suur fännide arv ei näita veel restorani kvaliteeti – külastajate hinnangud ning selle tulemusel saadud koondhinnang ütleb enam. Suurem hindajate arv aitab tulemust tõesemana võtta, näiteks Gloria veinikeldril, Purtse kindlusel ja Trofe restoranil on FB skoor küll maksimaalne (5,0), kuid hindajaid vähe (vastavalt 11, 3 ja 15).

Kui võtta aluseks, et hinnanguid võiks olla vähemalt 50, siis väga kõrge tulemuse (ehk 4,8-4,9) saaks Eestis kokku 11 restorani:

NRRestoranFänneHinnangHindajaid
1Enzo60764,9128
2Art Priori27834,9111
3Retro18174,999
4Fabrik22744,984
5Korsaar22904,975
6Dominic22554,8197
7Tchaikovsky20434,8149
8Hapsal Dietrich27944,8141
9Kaks Kokka36074,8121
10Alexander*28284,8118
11Lime lounge13654,8111

tripadvisorSamas, Eesti maitsete ja Facebooki ränkingust võib olulisemaks pidada hoopis kõrget kohta TripAdvisori nimekirjas. Huvitaval kombel on Tallinna restoranide TOP5 seas lausa 3 kohta, mis pole Eesti Maitsete restoranijuhti jõudnud:

NRRestoranFänneHinnangHindajaidTA hindajaid
1Rataskaevu1681454,97002713
2Vegan Restoran V117664,9443602
3Tchaikovsky20434,8149551
4Mix21824,6126382
5Pegasus37634,9216532

Lisaks puuduvad Eesti Maitsete restoranijuhis 6572 Facebooki fänniga TripAdvisori järgi Tartu nr.1 koht “Werner Cafe” ja 5322 fänniga TA Pärnu nr.1 “Supelsaksad”. Tuleb siiski täpsustada, et varasemate aastate TOP50 nimekirjas on sees olnud nii Rataskaevu16 kui Supelsaksad.

Põhjamaade parimad

White Guide Nordicu metoodika alusel on Põhjamaades 26 restorani, mis on saanud kõrgeima, ehk rahvusvahelise meisterklassi tiitli. 85 punktiga peaks sellesse pressima ka Eesti ainus rahvusvahelise meistriklassiga restoran Pädaste mõisa Alexander.

WG nr.1 restoran Noma oli 2010-2012 ja 20143 kuulutatud ka maailma parimaks (2015 III koht). Kahtlen, kas keegi on viimasel ajal kogunud ühte tabelisse kokku Põhjamaade TOP restoranide fännide numbreid, veel vähem – võrrelnud neid Eesti numbritega.

1Noma Restaurant **Taani972183500
2MaaemoNorra93213524,8444
3-4Kadeau København + BornholmTaani92 / 87124854,6371
5Mathias Dahlgren – Matsalen **Rootsi9093484,7491
6Restaurant Frantzén **Rootsi9485574,7132
7Restaurant AOC **Taani8982544,4341
8Hotel FrederiksmindeTaani8778804,7166
9Falsled KroTaani8672194,959
10GastrologikRootsi9449604,8246
11PM & VännerRootsi9048274,883
12Upper House DiningRootsi9146574,8179
13StudioTaani8946374,8179
14Oaxen Krog **Rootsi92440800
15Kong Hans KælderTaani90423500
16OloSoome8541924,7193
17KOKSFääri saared84411100
18Fäviken Magasinet **Rootsi96394000
19Mielcke & HurtigkarlTaani90386700
20Søllerød KroTaani91344200
21Daniel Berlin Krog i Skåne TranåsRootsi92328600
22FrederikshøjTaani9127394,9115
23Ti Trin NedTaani8125294,7159
24KokaRootsi9223744,861
25Restaurang VollmersRootsi8316304,7131
26EsperantoRootsi9413904,6142

** – restoran omab 2 Michelini tärni. 

Kõikidel Põhjamaade kõrgeima klassi restoranidel on oma Facebooki leht. Statistilise keskmisena on ühe restorani keskmine fännide arv 6326. Eesti restoranide tunnustuseks – meie FB TOP26 restorani fännide keskmine on 6437 ühe restorani kohta! 

Põhjamaade 26 tipprestorani Facebooki hinnangute keskmine on 4,73 punkti 5st. Samakõva keskmise tulemuse annavad koguni 50 Eesti parima restorani hinnangud, mis näitab, et vähemalt sotsiaalmeedias oleme kõrgelt hinnatud. Siiski, ei tähenda, et mõne meie koha 4,5 tärni tähendab paremat taset kui näiteks ** Michelini tärniga pärjatud AOC restoran (4,4) Taanis.

Arvustused

Restoranide paremusjärjestusi teevad ka teised, näiteks oma järjestus on üle 600 kohaga end Eesti suurimaks söögikohtade portaaliks nimetaval eleven.ee-l, kus parimate hinnangud piirduvad vaid kümnekonnaga, restoranide arvustusi kirjutavad lisaks kümned või sajad blogipidajad ja muud näljased seltskonnad.

õige klaas2009. aastal hakkas häirima, et mitmes tuntud restoranis pakuti õlut soojas pubiklaasis. Tegin toona isegi ühe paremusarvestuse, kui hindasin Eesti TOP 50st pea 40 restorani õiget õlleklaasi.

Kahjuks ei ole seda lehte enam üleval, kuid maksimumhinde sai toona piraadi-stiilis restoran Korsaar, millel isegi õlleklaas on kohaga samas stiilis.

Restoranide turunduskanalid

Kiire pilk restoranide kodulehtedele ja sotsiaalmeedia kanalitele ütleb, et üldpilt on hea, kuigi väga mitmed kohad on väljas vaid Facebookis. Näiteks eile külastatud Peps.

Igal viisakamal restoranil peab olema:

  1. Facebooki fännileht, millel soovitavalt TAB “menüü” ning kindlasti seotud asukoht, et kõik toidupildistajad ja muud tegelased saaksid korrektset checki-inni teha.
  2. Koduleht, kus olemas menüü, ühe klikiga võimalus helistada, lahtiolekuajad, muu ajakohane info (suveperioodil näiteks terassi olemasolu) ja loomulikult lingid sotsiaalmeedia kanali(te)le. Viimase soovituse vastu eksitakse palju nii Eestis kui maailmas. Klient, kes veebis satub restorani kodulehele võiks ühe klikiga asuda ka restorani fänniks ja jätta soovi korral ka tagasiside.
  3. Asukoht, koos kontaktinfoga Google ettevõtete lehel. Tasub tähele panna, et ka Googles on külalistel võimalik jätta restorani kohta arvustusi, mille kohta tekib koondhinne.

Rataskaevu16

Lisaks võib mõelda: 

Teised sotsiaalmeedia kanalid a’la Instagram, Twitter jne kuid seda vaid juhul, kui mõistetakse, et on ka aega ning vahendeid, et nendega tegelda.

Põnev lahendus on Google Business View ehk tänavavaate stiilis restorani sisevaade. Selle tellimisel tuleks seda ka promoda, näiteks ma ei mõista, miks Püssirohukeldri veebilehele ei ole allolev sisevaade embedditud kujul lisatud:

Ja viimaks – videoturundus. Kuigi restorani turundusjuhtidel võib viia mõttele, et “teeme siis ühe meie restorani tutvustava videoklipi”, on võimalusi kordades rohkem. Miks mitte toiduretseptid Buzzfeed kiirvideo stiilis.

BuzzFeed

Pühademunade dekoreerimine on mõne päevaga saanud üle 14 miljoni vaatamise!

Mõelda võib ka kasutajate loodud sisu peale, näiteks luua videokonkurss, kus tuleb videos järele teha mõni firmaroog (retsept ja valmistoidu pilt ette antud). Auhinnaks lõuna- või õhtusöök.

Eesti kõrgeima külastajate hinnanguga restoran

Otsustasin välja anda tiitli “kõrgeim hinnang sotsiaalmeedias”, mis võtab eelkõige arvesse külastajate hinnanguid. Võtsin valemis arvesse:

  • TripAdvisori koht Tallinnas: #1 (kusjuures kõrgeim reiting tuleb ka Eesti suurimast tagasiside hulgast – 2717 – suurem kui mitmetel teistel kokku!)
  • Fännide hinnang Facebookis: 4,9 (mis põhineb jällegi kõige suuremal tagasiside arvul, hetkel 700). Sama hinnanguga on Eestis alla 10 restorani!
  • Google arvustus: 4,8 (kokku 68 arvustuse põhjal, ei leidnud ühtegi, kel rohkem või vähemalt 50 arvustusega, kel hinne kõrgem. Parandage mind kui eksin.)
  • Fännide koguarv: 8145 (koht Eesti restoranide TOP10).

Punkte kokku lugedes ja teistega võrreldes saab Eesti kõrgeima külastajate hinnanguga restorani tiitli koht, kes oma veebi esilehel selgitab neljas keeles, miks neil normaalselt nime ei ole;)

Rataskaevu 16

Rataskaevu_16

Selle postituse kirjutamise ajal kogus “Rataskaevu 16″ kokku 10 fänni ja 4 arvustust. Kui miskit veel täiendada, siis ehk Facebooki link võiks kodulehel olla, kuid restorani aadressi vast ei pea lisama! Tagasiside kinnitamiseks reserveerisin laua, vist ei pea imestama, et sain selle millalgi järgmiseks nädalaks;)

Art Priori

Puht tehniliselt võiks II koha anda kõrge Facebooki fännide hinnangu (4,9) ja Google arvustuse (4,9), Facebooki fännide koguselt TOP3 sekka pääsenud ning TripAdvisor II koha eest Vegan Restoran V-le, kuid III kohale oleks juba palju pretendente. Külastushuvi tekitasid näiteks ka Enzo ja Art Priori ning mitmed teised.

Kokkuvõte

Sotsiaalmeedia on restoraniäris oluline turunduskanal, mille pidev teadlik kasutamine on tähtsam kohast mõnes edetabelis. Paraku saab sotsiaalmeedias olla tasemel vaid juhul, kui seda ollakse ka toidu ja teeninduse kvaliteedis. Halb kogemus restoranis võib internetis kajastuda juba mõni minut peale arve tasumist.

Nero RestoranEesti Maitsete restoranijuht on hea edetabel, kuid olukorras, kus sellest puudub nii Tallinna, Tartu kui Pärnu TripAdvisori järgi #1 ränkinguga koht, kuid “Eesti keskmisest tasemest paremana” soovitatakse kohta #391, mis asub vahetult enne “Mandarini hiinakat”, siis on nimekiri veel puudulik.

Siiski ei pea muretsema, sest ka edetabeli tutvustuses on öeldud: “Esialgu kõhnuke, kuid iga järgneva aastaga kindlasti sisu juurde koguv.

Samas, Eesti restoranid on sotsiaalmeedias tegijad! Tase tundub suhteliselt ühtlane, mis tähendab, et kõva konkurentsi tingimustes tuleb mõelda eristumisele. Võimalik, et selleks on mõni hea videoturunduslahendus või sotsiaameedia kampaania, kuid garanteeritult on kõige efektiivsem – hea toit ja teenindus!