Oktoobri alguses tunnustasid Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoda Eesti parimate ettevõtjate galal “Konkurentsivõime edetabel 2017” esikolmikuid.

Üheksas tegevusvaldkonnas kandideeris kokku 364 ettevõtet. Igas valdkonnas toodi välja 3 paremat.

Konkurentsivõime sotsiaalmeedias

Kuigi ettevõtted ning nende vajadused sotsiaalmeediat turunduskanalina kasutada on erinevad, olid pea kõigil oma valdkonna kolme parema sekka jõudnud firmadel olmas nii Facebooki leht kui ka videod YouTube keskkonnas. Instagrammi, Twitteri ja teiste kanalite kasutust järgnevalt ei ole uuritud. 

Facebook on mitmetele igapäevaseks kanaliks, kus ettevõtte tegevusi jälgivad tihti kümned tuhanded, Valio Eesti puhul lausa üle 200 000 tuhande.

YouTube puhul numbrid midagi rõõmustavat ei paku, sest ükski tunnustuse saanud ettevõte ei oma üle 800 tellija*. Seda mitte põhjusel, et väljatoodud ettevõtted YouTube ei kasuta, vaid seetõttu, et pakutav sisu vaatajaid ei huvita. Lisaks on videote puhul on jäänud kasutamata selle orgaanilise leitavuse parandamine ning klikkide arvud on mõnel juhul väga tagasihoidlikud.

* – Swedbank on kanali tellijate arvu peitnud

Näiteks Silberauto viimased videod on saanud vaid 3-9 klikki ja mõne teise ettevõtte kontolt võib leida avalikke klippe, millel pole mitte ühtegi vaatamist.

Suurem osa konkurentsivõime edetabeli parimaid kasutab YouTube peamiselt teleklippide arhiivina, mida kinnitab üle 56 000 fänniga Kalevi Magusamaailm, kes oma 452 YouTube kanali tellijale laadis kuu aega tagasi üles video pealkirjaga “Selga Cookie 15s RUS 2017 1080p“.

Konkurentsivõime edetabel sotsiaalmeedias

Järgnev tabel toob välja Eesti Konkurentsivõime edetabeli parimate (iga kategooria TOP3) Facebooki fännid ning YouTube puhul tellijad, vaatamised ja videoklippide koguarvu.

EttevõteFacebookYouTubeVaatamisedKlipid
1Valio Eesti AS213563111376435152
2Selver AS8470910165617
3Estravel AS7405916758533
4Swedbank AS592905922577698166
5Kalev AS568254521210688121
6Adcash OÜ45318110501353
7Tallink Grupp AS42472596760549231
8A. Le Coq AS38450129105515966
9Tallinna Kaubamaja Grupp AS3561518339310398
10LHV Group AS11192395144685116
11Fortumo OÜ9017712676
12Stora Enso Eesti AS8624756287651162
13Olympic Entertainment Group AS81017444117
14Veho Eesti AS6630391499968220
15Silberauto AS58241928812106
16Nortal AS33000624817
17Tallinna Vesi AS25868873318
18Magnetic MRO220727975514
19Baltic Agro AS2026282895464
20Merko Ehitus AS1767023161
21BT Agency OÜ1636
22Fortum Tartu AS153247316681821271
23Bondora AS88432146307136
24BLRT Grupp AS5041848936
25Nordecon AS29201362

Tabelist on mõned ettevõtted (Sandmanni Groupi AS, Nordic Contractors AS jt) välja jäänud, sest nende grupi Facebooki ja YouTube kanalid on ilmselt brändide kaupa või siis puuduvad. Grupi puhul on välja toodud suurima arvuga fännklubi (Tallink).

Kokkuvõte ütleb, et ettevõtted kasutavad küll mitmeid sotsiaalmeedia kanaleid, kuid YouTube on pigem videoarhiiviks kui eraldi sotsiaalmeedia kanaliks.

Kuigi eri kategooriate ettevõtete sotsiaalmeedia kanalite analüüs ei andnud valdkonna siseselt erilist võrdlemismomenti, andis see inpiratsiooni järgnevates lugudes seda tegevusvaldkondade kaupa põhjalikumalt teha.

Kui soovid oma valdkonna ja konkurentide videotegevustest ülevaadet, siis saada nii enda kui ka vähemalt 8-10 konkureeriva ettevõtte (võivad olla ka väljaspool Eestit) nimed: reigo@videoturundus.ee