Ägeda spordivideo tootmine ja jagamine

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”15748″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank” link=”https://www.youtube.com/watch?v=OSeb0IYz0VQ”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Täna toimus Tallinna Ülikoolis spordisõprade ja -vabatahtlike inspiratsioonipäev SCULT FEST 2017. Teen kokkuvõtte Sportlandi digiturunduse juhi Kairi Killingu ettekandest “Ägeda spordivideo tootmine ja jagamine”.

Video filmimine

“Kõige parem kaamera on see, mis on sul parasjagu olemas”. Tihti piisab vaid telefonist, sest video salvestamise võimalusega telefon on pea igaühel.

Hea heli on tähtsam kui hea pilt, vajadusel kasuta välist mikrofoni, kuid peamiselt jälgi, et ei oleks segavat tausta (a’la tuul).

Kõige parem valgus on loomulik valgus. Ära kunagi filmi vastu valgust.

Platvormid

Iga platvormi jaoks tuleb toota eraldi video. Iga platvormi jaoks tuleb toota eraldi video. Iga platvormi jaoks tuleb toota eraldi video. Iga platvormi jaoks tuleb toota eraldi video. Iga platvormi jaoks tuleb toota eraldi video. Igaks juhuks ühe korra veel – iga platvormi jaoks tuleb toota eraldi video. See tähendab, et Facebooki jaoks üks formaat, Instagrammi jaoks teine ja YouTube jaoks kolmas.

Facebooki video puhul tasub arvestada, et paljud ei kuule heli, seega subtiitrid on olulised. Facebookis saab ruudukujuline video suurema osa ekraanist kui 16:9 formaat. Video võimalikult lühike.

Instagrammis filmi portrait ehk püstiselt. Kasuta insta story formaati ehk tee näiteks kolmeosaline klipp. Video võib olla pikem kui Facebooki oma.

YouTube on telekas. Kairi telekat ei vaata (kustutas ka tellimused), teleekraan on täna paljudele YouTube vaatamise koht. YouTubes kasuta pikemat ja hästi valitud heli/muusikaga formaati.

Eesti ettevõtetele on YouTube videoarhiiv. Häid näiteid Eesti ettevõtetest, kes oskuslikult YouTube kasutavad, ei osanud ka tema tuua.

Hea lugu ja emotsioon

Video tähtsaim osa on selle sisu. Kas see on meelelahutuslik, kasulik või ekslusiivne a’la videod Eurovisiooni või mõne spordivõistluse kaadri tagant on põnevamad kui tavaline ülekanne.

Spordiürituse filmimisel on tähtis tunnetada üritust ja tabada hetke. Ära filmi jooksjaid sirget läbimas, vaid otsi üles see mudaauk, mida kõik trassil läbivad. Ole kaameraga valmis, et järgmine jooksja käib näoli maha – video pärast ta seda kordama ei hakka.

Hea montaažiga võid teha ka halbadest kaadritest imet, halvaga võid ka kõige paremad kaadrid ära rikkuda. Tunneta lugu, selle tempot (põhjendatud aeg luubis kohad) ja vali sobiv muusika.

Kokkuvõte

Vanakooli videoturundusspetsina sain vaid põhitõdedele kinnitust. Valetan. Tegelikult sain vastu päid ja jalgu, sest millegipärast ei ole ma siiamaani viitsinud Instagrammi kasutada, kuigi konto selles on ammu olemas.

Koolituse viimases, praktilises osas, sai selgeks et Instagrammis üldjuhul ei filmita landscape formaadis. Igaks juhuks kordan – Instagrammis ei filmita landscape formaadis.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga