Aasta sportlased YouTubes ja Facebookis

Eesti Olümpiakomitee on alustanud järjekordset Aasta Sportlase valimist, kus oma hääle saab anda ka rahvas. Viimast mõjutavad nii tulemused, kui ka sportlase üldine tuntus ja turundus.

Kelly Sildaru Aasta SportlaneSee, kui tuntud on sportlane, sõltub tema ja ta tiimi teadlikust turundustööst ja mõnikord ka skandaalidest ning muudest asjaoludest. Näiteks kui Kelly Sildaru peaks saama aasta naissportlaseks, siis on see otseselt seotud asjaoluga, et EOK ei soovinud Kellyt valitavate sekka lisada, kuid protesti mõttes on nüüd hääle andnud ka mitmed, kes muul juhul ilmselt poleks hääletusest osa võtnud.

Aga milline Aasta Sportlase kandidaat (või tema tiim) tegeleb kõige paremini enda turundusega sotsiaalmeedias? Olen alloleva nimekirja aluseks võtnud nii YouTube kui Facebooki, sest mitmetel sportlastel oma YouTube kanalid puudu. Instatwitterid ja muud kanalid jätan teistele uurimiseks.

Olen lisanud ka soovitusi, mis peamiselt on seotud YouTube kanali loomise või parandamise / täiendamisega.

Aasta meessportlane

Rasmus Haugasmägi – veemotosportlasel on Facebooki fännileht puudu, kuid 6800 vaatamisega (24 tellijat) personaalset YouTube kanalit võib pidada ka turunduskanaliks, sest sellesse laetud videod on kõik seotud veemotospordiga.

Rasmus Haugasmägi

Soovitus: organiseeri YouTube kanali esilehele videod (hetkel feed, kuid loo ja lisa playlistid), et sellele sattujad ei näeks viimaseid kanalite tellimisi, vaid seda, mida ise soovid näidata.

Kristjan Kangur – Eesti populaarseimal korvpalluril on 1084 fänniga Facebooki leht ning YouTubes küll hunnik videosi, kuid mitte ühtegi YT kanalit, kus oleks vaid tema videod.

Kristjan Kangur FB

Soovitus: Kristjanil võiks kindlasti omanimeline YouTube kanal olla, kus vaid tema videod ning heal juhul ka personaalne üleskutse kanalit tellima. Seda ei pea Kristjan ju ise tegema, manageerida võiks ka mõni aktiivsem ja usaldusväärne fänn või sponsor.

Usun, et selles, et LeBron James sai hiljuti NIKE-lt eluaegse lepingu, oli ka oluline roll tema turundusega tegeleval Event Teamil.

Gerd Kanter – aru ma ei mõista, miks ma ei leia enam Gerd Kanteri Facebooki fännilehte? Siiski 110 000 vaatamisega (169 tellijat) YouTube kanalisse on viimane video laetud 2015 jaanuaris.

Gerd Kanter YT

Soovitus: karjääri lõpetaval legend-sportlasel tasub viimased pingutused Rio olümpiaks sihtida, kuid medaliga tagasitulles tasub elurooraamatu turundamisel ka sotsiaalmeedia kanaleid kasutada.

Ragnar Klavan3735 Facebooki fänniga jalgpalluri videod YouTubes on kõikvõimalikes eri kanalites.

Ragnar Klavan

Soovitus: sarnaselt Kristjan Kanguriga ei tee oma videokanal paha enda tegemiste tutvustamiseks fännidele, uutele võimalikele tööandjatele kui ka sponsoritele.

Tanel Laanmäe – just sel hetkel kui mõtled, et mis ala sportlasega võiks tegemist olla, tuleb Eesti odaviskelootust hoopis kiitma hakata – oma FB fännileht (803 fänni), YouTube kanal (486 vaatamist) ning kõrgelennulise nimega domeen:

www.tanellaanmaemaailmameistriks.com

Tanel Laanmäe FB

Üks vähestest sportlastest, kes Facebooki lehel kutsub üles enda poolt ka hääletama. Milleks see FB leht siis veel peaks olemas olema?

Soovitus: YouTube kanal vajab väikest lihvi.

Aigar Leok1682 fänni Facebookis ja pea 160 000 vaatamist YouTubes (794) tellijat näitab, et motosportlase sotsiaalmeedia turundus toimib.

Aigar Leok YT

Soovitus: YouTube kanal vajab vuntsimist (kujundus, playlistid, organiseeritus) – fänne ja vaatamisi on rohkelt. Lisaks ootavad fännid ka videosid, viimane laetud 2015 veebruaris.

Lauri Malsroos – Euroopa Meister ja MMi pronks, kuid milles? Ilmselt aitaks ala tuntusele kaasa kui selle tipud oleksid fännidele sotsiaalmeedias jälgitavad, sest iseenesest tegemist põneva alaga, mida ka videost võiks vaadata. Ala väljamõtlemine jääb koduseks ülesandeks.

Raul Must548 Facebooki fänni võivad tuntud sulgpalluri hääletusel mõnest teisest mööda viia, kuid võitu see ilmselt ei too.

Raul Must FB

Soovitus: sulgpallile aitaks kindlasti kaasa kui selle tipud ja alaliit ka aktiivsemalt YouTubes tegutseksid a’la õppevideod, kuidas sulgpalli reeglid välja näevad.

Heiki Nabi – kas võib olla, et Eesti maadlustipul puuduvad fännidele mõeldud sotsiaalmeedia kanalid? Maaldusmeestele mõtteainet.

Mart Seim – tõenäoline Aasta meessportlane tõstab latti ka sotsiaalmeedias, kuid 1116 Facebooki fänni ning üle 193 000 video vaatamise on paljuski tulnud ka tulemuste pealt.

Mart Seim

Soovitus: YouTube kanal vajab kujundamist ja organiseerimist.

Kert Toobal – tundub, et ka rohkem kui 200 mängus Eesti rahvuskoondise eest võrkpalli mänginud kaptenil ei ole fännidele mõeldud sotsiaalmeedia kanaleid? Nüüd on vast hilja selle asjaga…

Meeste esikolmik:

Kui Aasta meessportlase tiitleid jagataks sotsiaalmeedia turundusalustel siis minu subjektiivne esikolmik oleks:

1) Mart Seim – tagasihoidlik tõstekuningas, kes juba 2014. augustis jagas oma fännilehel postitust, milles võttis eesmärgiks püstitada Rios tõukamises maailmarekord ja võita (kuld)medal.

2) Tanel Laanmäe – mees, kes omab nii Facebooki kui YouTube kanaleid ning kui lisaks on võetud domeen www.tanellaanmaemaailmameistriks.com, siis ei ole tegemist niisama viskajaga.

3) Aigar Leok – kanalid olemas, kuid veel on ruumi täiendada nii välimust kui sisu.

Aasta Naissportlane

Saskia Alusalu3140 fänniga ning pea 9500 video vaatamisega (12 tellijat) kiirusiutaja tegutseb tublilt ka enese turundamises.

Saskia Alusalu

Soovitus: YouTube kanal vajaks kujundust ja organiseeritust.

Merike Anderson340 fänniga Eesti parim naiskorvpallur on sotsiaalmeedias pigem tagasihoidlik.

Merike Anderson

Soovitus: oma YouTube kanalisse karjääri parimate etteastete kogumine võib olla ka peale karjääri lõpetamist endale hea meenutus.

Ksenia Belomestnova – tubli noorsportlane, väga huvitaval spordialal. Jällegi on ala leidmine kodune ülessanne, sest fännid ei saa tegemistele (veel) kaasa elada.

Erika Kirpu – Eesti üks parimaid epeevehklejaid jääb sotsiaalmeedias fännidele kättesaamatuks.

Anett Kontaveit – 5185 fänniga esitennisist omab vaid Facebooki lehte.

Anett Kontaveid FB

Soovitus: YouTube kanal aitaks kokku koguda parimad etteasted. Sarnaselt teistega, ei pea sportlane seda ise looma.

Kristina Koroljak – fitnessi meister Facebooki fännilehte ei oma, kuid YouTubes jagab trenninippe, mis on kogunud üle 41 000 vaatamise. 

kristiina

Soovitus: YouTube kanal vajab korrastust (kujundus, playlistid jne). Nagu praktika näitab, siis lihtsad trennivideod pakuvad paljudele huvi.

Katrina Lehis – ka teine tuntud Eesti epeevehkleja jääb sotsiaalmeedias fännidele kättesaamatuks.

Epp Mäe – üks favoriite Aasta naissportlase valikul ei oma fännidele mõeldud sotsiaalmeedia lehti loonud.

Nelli Paju – ka kolmas epeevehkleja jääb sotsiaalmeedias fännidele kättesaamatuks.

Ingrid Puusta – Rio olümpiale purjetaval sportlasel on ka eesmärginimeline fännileht: “Ingrid Puusta on the road to Rio 2016

ingrid puusta

Soovitus: YouTube kanali üle oleks ehk õnnelikud nii fännid kui sponsorid.

Ja erinevalt EOK-st lisame nimekirja ka: 

Kelly Sildaru – 13-aastasel sportlasel on 29 259 fänni ning rohkem kui 1,7 miljoni vaatamise ning 6979 tellijaga YouTube kanal. Noorel tüdrukul on suurem jälgijaskond kui kõikidel teistel Aasta Sportlaste kandidaatidel kokku! Lisaks lihtne veebileht, mis toob välja sponsorid ja lingid sotsiaalmeedia kanalitele.

Suured jälgijanumbrid tulevad “Sildaru Family” teadlikust turundustööst, mitte lihtsalt tulemustest. Teadlik turundus toob tähelepanu ja koos sellega ka sponsoreid. Teadlik töö algas juba 2007, kui Kelly oli 5-aastane! Gerd Kanter sai samal aastal esimese kulla MM-ilt. 

Kui Sildarud oleksid sama tagasihoidlikud kui vehklejad või muud väljatoodud sportlased, siis Kellyl võiks küll olla küll häid tulemusi, kuid mitte samapalju tähelepanu ja toetajaid kui täna.

Kelly Sildaru

Soovitus: Sildaru Family – vaadake siiski üle oma YouTube kanal! Lisage taustapilt, looge playlistid nii Kellyle kui Henrile ja tooge need esilehel välja, võtke ära seotud kanalid, lisage infot kanali kohta jne. Vajadusel aitan tasuta.

Naiste esikolmik

1) Kelly Sildaru – 8-aastat teadlikku turundust!

2) Saskia Alusalu – nii YouTube kui Facebooki kanalid olemas.

3) Anett Kontaveit – Facebookis tubli, kuid YouTube kanali loomise peale tasuks mõelda.

Kokkuvõte

Eestlased on oma olemuselt ja loomuselt tagasihoidlikud. Seda ka sportlased, kes peamiselt mõtlevad, et las teod räägivad ise tulemuste eest. Väga võimalik, et näiteks Kristjan Kangur isegi ei pea õigeks, et tema poolt hääletataks, sest ta ei pruugi pidada oma selle aasta tulemusi Aasta sportlase vääriliseks, kuid kõigile korvpalluritele on kindlasti oluline sel aastal toimunud EM ja kui Kristjan kutsuks oma fänne hääletama Tiit Soku poolt, siis see tooks kindlasti ka korvpallile tähelepanu juurde.

Aasta sportlase valimised, galashow ja sellega saadav ajutine tähelepanu aga ei olegi oluline – sportlane on avaliku elu tegelane, kes oma turundamisega võimaldab tõsta nii ala tuntust kui enda palganumbrit. Sportlasel, kel on rohkem fänne, on oluliselt lihtsam saada ka toetajate pakkumisi, kui sama tasemega tegelasel, keda internetist hästi ei leia.

Facebooki fännileht annab sportlasele võimaluse sportlasele kaasa elada ka fännidel, kes inimest isiklikult ei tunne ning videote abil on võimalik ka pärast karjääri lõppu möödunut meenutada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga