Aasta jõulukaart 2011 – Timo Porval

Kuna pühade eel sai antud nii soovitusi kui näiteid, miks jõuludeks videotervitus teha, siis peale mail-, spämm- ja faceboxi ning Mekaia jõulukartoteegi 2011 läbivaatust toon mõned välja ja jagan veel nõuandeid.

Kriteeriumitena arvestasin nii sisu, olemust kui tegemise orienteeruvat hinda.

Aasta Jõulukaart 2011 – Timo Porval

Mõni päev enne jõule potsatas postkasti e-mail koostööpartner Timolt, kelle personaalne pühadesoov YouTube video kujul näitas kui lihtsalt ja soodsalt annab lihtsate vahenditega väga meeldejääva pühadetervituse teha. Tõenäoliselt kulus ka ajaliselt sellise soovi edastamiseks vähem aega kui mõne põhjaliku postkaardi kirjutamiseks.

Allolevalt sellest screenshot, kuna tegemist personaalse sooviga, siis linki videole ei lisa.

Tõhus – tõenäoliselt on personaalselt sulle tehtud kaart kõige meeldejäävam. Kuigi ei saa eeldada, et ettevõtjad kogu kliendibaasi sedasi meeles peab, on võtmeklientide personaalne meelespidamine väga oluline. Loomulikult on isiklik tervitus kõige personaalsem lähenemine, kuid sarnase video tegemine võib kaugemate klientide puhul parem lahendus.

Kindlasti jõuaks OÜ See ja Teine juht ka homme, 27. detsembril, teha listi inimestest, keda võiks isiklikult uue aasta puhul veel tervitada ning ca tunniga lugeda sisse tervitused Aarest kuni Üllarini. Näiteks Andrest tervitada edukate projektide läbiviimisel 2011. aastal ja kinnitada, et ka 2012. aastasse juba kindlad koostööplaanid saavad veelgi paremini tehtud või kui klient isiklikumalt tuttav, siis loomulikult seda mainida suvepäevade vms meeldetuletuse võtmes.

Tsiteerides klassikuid võib muidugi teha video ka (väljamõeldud karakterile) stiilis: “Ah Jorh… Vaata, sinule, Jorh, sinule tahaks mina anda ühe hea keretäie tappa! Va töllmokk! Kui midagi on, kohe kaebama!”, sest huumor sobib kindlasti ka pühadevideosse.

Lihtne – tavalise käsikaameraga saab analoogse võtte teha ka üksi.

Soodne – kui kaamera olemas, siis on vaid ajakulu ehk isegi marki ja ümbrikut ei ole vaja osta.

Air Baltic

Mekaia kartoteegist leidsin, et AirBaltic on teinud oluliselt kulukama, kuid ka meeldejääva pühadesoovi projekteerides päkapikkude tegevused lennuki küljele.

httpv://www.youtube.com/watch?v=f-UinluQJpE

7 (pühade)päevaga üle 150 000 vaatamise näitab, et lisaks tegemisele on tegeletud ka selle jagamisega.

Soovitused

Ole personaalne – selle asemel, et saata suvaline postkaart oma logoga tee parem töötajatest jõulumütsides pilt. Kui kujundajal on annet saab teha ka midagi jõululikumat – a’la Sky+ kaart.

Lingi kodulehele – kodulehe esilehel olev link postkaardile annab võimaluse kaarti näha ka neil, kellele seda mailiga ei saadetud (või kes seda oma junk-mailist ei vaadanud).

Sotsiaalsed lisavõimalused – kui lisad pildi, flashi või video alla lihtsa FB kommenteerimise koodi, annad võimaluse kaardi saajal lehele ka vastus kirjutada. Jõulukaardi saatmine on sotsiaalse suhtluse vorm, anna vähemalt “meeldida”, “tweetida” või G+1 seda.

Pealkiri ja linkimine – ka siis kui teed ka privaatse/peidetud video ära unusta videot pealkirja lisamast/muutmast (nt Timol jäi nr 21. nime ette;) ning lisa kindlasti kirjeldusse ka link oma veebilehele – seda nii eesmärgiga anda kliendile võimalus ühe klikiga kodulehele minna kui ka SEO mõttes on iga link video all abiks ikka. Seda enam kui oled vaeva näinud video tootmise ja üleslaadimisega.

YouTube video lisamine – kui teed videotervituse YouTube ja lingite selle embed koodiga oma veebilehele / blogisse (mis on iseenesest hea mõte;), siis juhul, kui soovitatud videod (ehk need mis ilmuvad peale video vaatamist) ei ole (kõik) teiega seotud, siis embed-koodi lisamisel tasub võtta linnuke “Kui video on läbi, näita soovitatud videoid” eest ära.

Allolev näide võetud Kaleva travel / CWT Estonia pühadetervituse lehelt (esimene related-video on Selver xmas web est):

Kõige halvem lahendus on aga “flash nagu iga teine” ehk selline, mis võiks lõppeda ükskõik, mis ettevõtte logoga. Ka Mekaia “kogutud teoste” lehelt leiab neid mitmeid. Lisaks jäävad mitmed fläshid “venima” ehk peale mõnekümne-sekundilist sissejuhatust ja taustamuusikat tuleb lõpuks lakooniline tekst “Rahulikke jõule”.

Kokkuvõte

Jõulukaardi saatmine tundub olevat paljudele ettevõtetele sotsiaalne kohustus, mis lõppkokkuvõttes on saajale pigem spämm.

Veidi rohkem personaalsust, loomingulisust ja siirust ning lihtsa ja meeldejääva pühadesoovi saab teha ka oluliselt lihtsamate vahenditega – näiteks tehes jõulupeolt videoklipi kui kogu kaader koos häid jõule soovib.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian