3 soovitust video kasutamiseks Eesti veebipoodides

Mõni aeg tagasi rääkisin Eesti e-kaubandajate teemaõhtusöögil videoturunduse võimalustest oma toodete tutvustamisel. Tõin selles näiteid ja soovitusi, millest selles loos teen lühikokkuvõtte.

Veidi varem toimus aga samateemaline seminar Tartus, kus teiste ettekannete seas tõi Jaanika Tiigiste Statistikaametist välja mõned näitajad internetikaubanduse kohta. Allolevalt kaks slaidi tema ettekandest:

Numbrid näitavad, et kui Eesti on internetiühendustega leibkondadest Euroopa keskmise lähedal, siis e-kaubandus on meil suhteliselt vähelevinud.

Põhjused?

Statistilised numbrid ei anna meile tihti tõest pilti, näiteks Ühendkuningriigi esikoht tähendab ka seda, et eestlased ja teised, kes ostavad UK netipoodidest tõstavad nende kogunumbrit ja -käivet. Põhjus pragmaatiline – hinnad on seal tihti odavamad ning usaldus suuremate tegijate vastu suurem.

Siiski on Eesti internetikaubanduse kasutajate madalas arvus ka mitmeid objektiivseid (ja muudetavaid) põhjuseid, millest peamised:

1) Usalduse puudumine. Veebipoe püstipanemine on suhteliselt lihtne ja kiiremal juhul mõne päeva küsimus, kuid usalduse tekitamine, et sellest poest saab kvaliteetset ja garantiiga kaupa kiirelt kätte on aastatepikkune töö.

Paljudel poodnikel on kontaktlehel vaid info@ e-maili üldaadress, oma nime, nägu ja kontakte ei julgeta panna, sest rahuolematud kliendid võivad sellisel juhul ju otse suhtlema hakata…

Usaldus algab kvaliteetsest tootest, mis on normaalse aja jooksul kliendini toimetatud ning kiirest tagasisidest probleemide lahendamisel. Personaalse kontakti olemasolu annab viimasele palju kaasa.

2) Kauba kirjeldus. Kuigi tähtsuselt ei ole see teine põhjus jääb veebipoodides tihti vajaka kauba objektiivsest kirjeldusest piltide ja teksti abil. Mida selgemalt nii pilt kui tekst kirjeldab kauba olemust, seda parema ülevaate saab potentsiaalne ostja ning tõenäosus, et ta kaubaga rahul ei ole, väheneb.

Näiteks tellides veebipoest jalgratta, mille juures on uue jalgratta pilt ning kirjelduses “Kasutatud Scotti maastikuratas. Hind: 200 EURi”, ei saa ostja ülevaadet, milline see täpselt välja näeb, kui palju on kasutatud, milline on varustus a’la kas on signaalkell ja helkurid peal jne.

Põhjuseid jagub veelgi – valik on puudulik hinnad ei ole piisavalt soodsad, kauba kättetoimetamisega on probleeme, kaup ei ole kvaliteetne jne, kuid videoturunduse võtetega annab parandada väljatoodud kahte esimest põhjust.

3 soovitust Eesti e-poodidele

1) Toote videokirjeldused.

E-kaubanduses video kasutamise vallas on maailmas nr.1 näide USA kaubamaja Zappos, kes on alates 2009. aastast paljudele oma toodetele teinud lihtsad tootevideod, mis on nii tõstnud nende müüki kui vähendanud tagastatava kauba hulka.

Lisaks toote piltidele on samas reas ka link videole, kus Zappose oma töötaja näitab ja räägib toote omadustest, välimusest ja kasutusest. Loomulikult on igal videol olemas võimalus seda tviitida, sheerida ja laikida.

Zappose 2011. aasta video koguarv oli 100 000.-, 2012. aastaks planeeritakse 150 000.- videot. Lisaks tootevideotele kasutavad nad mitmeid teisi stiile, ning mitut YouTube kanalit. Näiteks toodavad nad how-to stiilis videosi soovitustega kuidas kingi valida ning mis iga stiili juurde sobib:

httpv://www.youtube.com/watch?v=aNhVsZsVrfo

Kui sarnases mahus videote tootmine jääb mitte ainult Eesti poodnikele ulme-valdkonda, siis mõnekümne või -saja lihtsa tootevideo tegemine oma populaarsematest toodetest peaks pea igale veebipoele olema võimetekohane.

2) Ekraanivideo veebipoe kasutamisest

Tihti on veebipoodises ostu sooritamine lihtne tegevus vaid sellele, kes veebiga igapäevaselt tegeleb ehk omanikule. Lihtne ekraanivideo, mis seletab kust tooteid saab valida, mida silmas pidama peab, milliseid andmeid on vaja, kaua aega võib minna ning mis lõpus ütleb, et tagastusõigus on 14 päeva, teeb külastaja elu lihtsamaks ja tõstab lehe usaldusväärsust.

Veebipoe ekraanivideo saab igaüks toota Camtasia Studio või teiste tasuliste või tasuta programmidega.

3) Kontaktid ja tagasiside

Kontaktilehel olevat ettevõtte ja töötajate videotutvustused on Eestis pea olematud, kuigi lühiklipp ettevõttest ja töötajatest ning müügiprotsessist võiks kliendile anda lisajulgust ostu sooritamiseks.

Ka positiivne tagasiside, eriti video näol, on oluline veebipoe usaldusväärsuse tõstmisel.

Video SEO

Üks olulisi lisapõhjuseid video tootmiseks on selle optimeerimise tähtsus ja võimalused. Lihtsa, kuid hästi optimeeritud videoga annab oma valdkonnas, olgu selleks kingad, vesipiibud või matkavarustus, Google otsingutulemustes kõrgel kohal välja tulla. Eestis on see veel eriti lihtne.

Kokkuvõte

Eesti e-kaubanduses konkurentsis püsimiseks ning müügi suurendamiseks tuleb mõelda eristumise peale. Video on üks viis, kuidas tõsta usaldust ja müüki ning vähendada tagastatava kauba hulka.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga