Tänasest on kinodes Eesti filmiajaloo kallim linateos, üle 1,85 miljoni euro maksma läinud Elmo Nüganeni “1944”. Lühidalt on film vägev – head näitlejad, ehtsad stseenid, ajalooline taust jne. Vaata lähemalt treilerist.

Enne esilinastust esitles stsenarist Leo Kunnas Apollo raamatupoes filmiteemalist raamatut, kus oma osadest rääkisid ka filmi peategelased.

1944 film 2

Raamat on samuti hea. See koosneb kolmest osast, millest esimene räägib filmimisest, teine süžeest ja ajaloolisest taustast ning kolmas karakteritest. Jõudsin enne esilinastust “1944” raamatu kiirelt läbi sirvida ning lisaks ajaloolisele taustale saada lisainfot karakterite kohta. Usun, et tänu raamatuga tutvumisele, sain filmist parema elamuse, kui need, kes seda ei teinud.

Filmikriitika

1944 raamat99% filmi “1944” vaatajatest ei loe Leo Kunnase raamatut enne filmi. Nad ei saa teada, mis oli selle juudi taust, kes lõpus kolm relvitut sakslast maha lasi. Samamoodi ei tea nad veel pea 20 karakteri kohta.

Film pakub elamuse, kuid ei pane endast rääkima. Artiklites ja kinotutvustuses rõhutatakse seda, kes on filmi tegijad alates režissöörist kuni näitlejate armee ja operaatoriteni. Filmi sisust on vaid üks lõik.

Räägitakse sellest, kuidas filmi tehti, mitte sellest, millest film räägib. Näiteks internetist ei leia lisainfot ühegi filmikarakteri kohta. Peale filmi vaataja võibolla mäletab, et Vene poole peategelase nimi oli Jüri Jõgi (või Tuul), kuid see Saksa poolel kiirelt langenud kangelane läheb kiiremini meelest.

Filmis on lühike, kuid keskne roll Estonia pst 11-4 aadressil elaval Aino Tammikul, kellele kirja teel teateid saadetakse, kuid filmist võiksid mingid niidid ka väljaspoole areneda. Näiteks Estonia puiestee 11 aadressil on 1904. aastast pangahoone. Õige vaade avaneks ilmselt Estonia pst 7 aknast.

1944 FBFilmil on ka üle 5100 fänniga Facebooki leht, mis peamiselt jagab meedialinke ja korraldab auhinnamänge. Viimane postitus on stiilis “Soovid võita – vajuta jaga nuppu“. Ei ole need Facebooki jagamise ajad kahjuks veel möödas…

Kõige suurem kriitika läheb aga filmi veebilehe aadressil. Eesti läbi aegade kõige kallimal linateosel puudub veebileht. Olemas on küll sisutühi ja ajutine taska.ee esileht, kus poster, treiler ja pressiteate info, kuid kasutamata on jäetud võimalus luua filmile oma veebilahendus, mis räägiks ajaloosisest taustast, lahingutest ja kus karakterite kohta oleks täiendavat infot. Näiteks juut võiks juutuubi video abil kurta oma kurba saatust. YouTubes on vaid 2 eri pikkusega treilerit.

1944 veeb

Filmi veebileht võiks edasi elada Front-Line Klubi eestvedamisel, kes saaks huvilisi üles kutsuda oma tulevasi näidislahinguid vaatama vms. Ei lähe kaua aega, kui Taska filmil on uus esileht ja keegi ei räägi enam kallist linateosest.

Kokkuvõte

Eesti läbi aegade kõige kallim linateos läks maksma 1,85 miljonit eurot. Selle filmi ainus eesmärk ei ole lahutada 100 minutit meelt, vaid panna endast rääkima. Kui eelarve oleks olnud 10k rohkem ehk 1,86 miljonit eurot, siis saanuks teha oluliselt sisukamad lahendusi ka muudel platvormidel kui kinolinal.

Filmitegijad peaksid aru saama, et filmilugu ei ole tänapäeval ainult see, mis toimub alg- ja lõpptiitrite vahel, vaid peaks erinevatel platvormidel arenema või vähemalt täiendatud olema. Lõputiitrid ei ole ainult koht, kus tänatakse igat viimast tehnikut, vaid selles võiks mõelda ka kinovaataja peale – saada ta Facebooki või poodi Leo Kunnase raamatust lisa uurima.