10 sammu saamaks edukaks ja rikkaks videotootjaks

Philip BloomSee lugu põhineb hiljuti Eestis käinud Philip Bloomi artiklil “10+ steps to becoming mega successful in video production and probably winning many awards whilst becoming super rich!!“, mille esimeses punktis, ütleb autor, et mingit kümmet õiget sammu ei ole olemas – neid on palju rohkem.

Artiklis on mitmed häid mõtteid, mida omapoolsete täienduste ja kommentaaridega annan edasi kõigile neile, kes soovivad videotootjana tegutsedes filmimaailmas edukat tegutseda.

Töö ei tule ise

BFMOle kuihea filmimees tahes – töö ei tule ise sinuni. See, et BFMi lõputöös tegid superlaheda tudengifilmi, ei tähenda, et ükski Eesti agentuur ega produktsioonifirma hakkaks sind kohe palkama. Pead ise vaeva nägema, et oma nimi tuntuks teha ja videomaaimlas läbi lüüa.

Tõenäoliselt ei jõua sa kaugemale kui mõne telesaate lõputiitritesse, kuigi ka see on Eesti videotootjale (alguse) asi. Siiski on hea tiimiga võimalik jõuda oluliselt kaugemale.

Ära ole snoob

Võta (iga) töö vastu. Oma videokarjääri alguses ei tohiks sa öelda, et mina teen ainult mängufilme ning pulmavideod ning korporatsioonide videoreklaamid mind ei huvita. Juhul, kui su ainuke mängufilm on BFMi lõputööks valminud 12-minutiline video, siis sellisel juhul võib see jääda ka sinu viimaseks võtteks.

Pealegi – iga töö on raha. Kui saad oma esimeste töödega üüri või kommunaalid makstud, siis asi seegi. Järgmiste töödega võid juba rohkem küsida. Eestis võivad aktiivsed videograafid kuuajase tööga teenida suhteliselt lihtsalt Riigikogu liikme palga. Viimane tähendab siiski täiskohaga tööd.

Anna endast 110%

Kui mõni ettevõte palub sind suvepäevadest teha videokokkuvõte, siis tee see nii lahe, kui oskad. Kuluta filmimisele ja monteerimisele vajadusel rohkem aega, kui selle eest saadav tasu väärt on. Suure tõenäosusega saad just seetõttu oma järgmise tööotsa.

PulmavideoKutsusin sõber Andre eelmisel aastal oma pulma filmima. Tüüp nägi palju vaeva, et ülesvõetud üüratust materjalist kokku panna oma esimene pulmavideo.

Kohe kui sõbrad seda nägid, sai Andre päringu järgmise pulma filmimiseks.

Tea kuidas teha kõike

Kui oled operaator, siis pead teadma ka kuidas toimub montaaž, valgustus ja isegi videotoote müümine. Sama ka vastupidi – turundajana peaksid teadma video tootmise põhitõdesi ja aega mis tootmiseks kulub. Eestis on mitmeid turundusagentuure, kus turundusinimesed ei tea videotootmisest suurt midagi.

Näiteks kui on plaanis mõnda spordiüritust filmida siis turunduse- või siis vastutava produktsioonitegelase rollis olev isik peaks eelnevalt operaatoriga üle käima, et videosse peavad lisaks sportlastele jääma ka sponsorite logod. Hilisemal editeerimisel on seda raske teha.

Teadmine, kuidas videomaailmas kõike teha, ei tähenda siiski, et peaksid ise kõike tegema – müüma oma videoteenuseid, neid üles filmima ja kokku monteerima. See oleks sama, kui ehitusettevõtte juht planeeriks, projekteeriks ja lõpuks ehitaks ise valmis. Samas annab see ettekujutuse, mis töö on vaja teha, et hea lõpptulemus saada.

Olen olnud olukorras, kus klient andis hiljem teada, et – ok, videod on küll head, kuid ole hea – lase neile ka animatsioonilahendusega logod peale. Vastasin, et pole probleemi ja delegeerisin ülessande montaažimehele. 24h tasustamata tööd tuli juurde.

Leia meeskond

Kui oled operaatori rollis ja ei oska monteerida, siis leia mees, kes oskab ning vastupidi. Ära võta kõike tööd enda teha, sest see on suhteliselt ajamahukas ning tulemus ei pruugi olla hea.

Varustus

redÄra mõtle, et sul peaks kohe olema RED või muu superprofi videokaamera. Kindlasti saad esialgu hakkama ka oluliselt lihtsama varustusega. Kallis varustus tähendab ka suuri kulusi – 5-10 tuhandese kaamera hinna tasumiseks pead päris palju tööd tegema, et omadega nulli saada. Üldjuhul on selleks ajaks kalli kaamera hind ka oluliselt langenud.

Parem kaamera ei tee sinust paremat kaamerameest. 4K videot filmides näed 10* rohkem vaeva / aega video editeerimisel ja online-videomaailmas ei ole sellest hetkel veel vajadust.

Täida lubadusi

Kui lubasid kliendile saata video teisipäeval, siis tee kõik endast olenev, et nii see ka juhtuks. Üldjuhul eeldavad kliendid, et peale filmimist saavad nad ülejärgmisel päeval valmis materjali – ära seda luba, juhul kui sa tead, et ei suuda lubadust pidada.

Anna varuga aega, kuid (uuri) seda juba eelnevalt. Klient võib olla olukorras, kus ülejärgmisel päeval ei ole tal videoga midagi peale hakata.

Klient on kuningas

Kui keegi tellib video, siis ära palun vingu ja virise, et siin ei ole sobivat võttekohta, valgust vms. Videomaailmas on kõik tehtav, küsimus on tihti vaid maksumuses. Kui filmimisel või montaažis selgub, et on vaja lisatööd teha, siis alati tuleb see eelnevalt kliendiga kinnitada.

Alati pead aru saama, kes on klient. Klient on see, kes sulle maksab. Mõnel juhul su enda tööandja, kuid freelancerina töötades on see, kes töö tellib (hoolimata sellest, et video on vaja toota hoopis mõnele tuntud firmale).

Üritusturundusmaailmas töötades pakkusime kunagi ühele Eesti pangale välja lahenduse, kuidas nad saaksid olla spordiüritustel paremini nähtavad. Üheks osaks oli täispuhutavate elementide tootmine. Võtsin pakkumised kahelt Eesti ettevõttelt (sest oluliselt rohkem neid ei olnud) ja sain ühelt soodsama hinna. Teine pakkuja tegi omapoose soodushinna, kuid läks sellega otse lõppkliendi juurde. Arusaadavalt ei teinud viimasega enam koostööd.

Sama kehtib ka videomaailmas – kui agentuur tellib freelancerilt ettevõtte video, siis tellija on agentuur, mitte klient, kellele video tehakse. Videomehe otsesuhtlus kliendiga tähendab üldjuhul videomehe viimast tööd selles agentuuris. 

Kontrolli varustust

Lähed filmima ja haarad hommikul kaamera kaasa. Kohapeal selgub, et kaamera aku on tühi ja mälukaart salvestab vaid 16GB.

Töötasin aastaid üritusturunduses ja tean, et Murphy seadused töötavad kõige rohkem nendega, kes ei valmista ette ja loodavad, et kõik laabub iseenesest. Üritusturunduses on produtsendil suures plaanis 2 rolli:

  1. valmistada ette, et kõik toimuks planeeritult
  2. juhul kui miskit valesti, nihu või lausa ***** läheb (ja arvesta, et alati läheb), siis tuleb olla valmis plaan B-ks … kuni tähestiku lõpuni.

Ettevalmistustööga saavad üldjuhul kõik hakkama, edukat produtsenti tunneb sellest, et ta suudab kohapeal tekkinud probleemid edukalt lahendada. Samas, kui ettevalmistus on *****, ehk kaamera ei tööta või mõni oluline juhe on maha jäänud, siis on raske ka kohapeal midagi päästa.

Igal juhul läheb *****

Algajal produtsendil või videomehel läheb alati midagi “mitteplaneeritult”, kuid kõige tähtsam on vigadest õppida. Ükski operaator, kes on kord tühja akuga filmima läinud, ei korda oma viga. Ka Philip Bloom kirjutab: “You WILL fuck up. Guaranteed. Accept it. I fucked up SO many times in my news career. Mute sound, wrong colour, crossing the line, forgetting to hit record, handing over a blank tape and recording over the rushes. You name it and I have done it.”. Kuid alati on parem teha seda oma videokarjääri alguses, kui mõnes suuremas mängufilmi produktsioonis, kus sulle loodab terve meeskond inimesi ja iga töötund maksab.

Kunagi lubasin kliendile, et teeme Riias toimunud näidisürituselt video. Kohalik produtsent Dainis (keda me kutsusime ka Tainaks), ütles peale üritust, et tema ülesvõetud kaamera materjal on kahjuks kadunud, aga ärgu ma muretsegu – küll tema video valmis teeb. No sellisel juhul oli küll *****, sest piltidest tehtud slideshow-klipp oli niivõrd halb, et seda ei julgenud ka kliendile näidata. Pärast seda oli õnneks ka Tainas ettevõttest kadnud.

Stress oli, on ja jääb

Produktsioonimaailmas on alati stressi – midagi jääb üles võtmata, liiga kiirelt soovitakse tulemusi jne. Kui sa stressiga toime ei tule, siis vali parem mõni teine amet – niida muru, roogi lund, lõhu puid vms.

Armasta, õpi ja turunda

Kui teed oma reisist video ja mõtled, et filmitootja karjäär oleks päris lahe, siis arvesta, et igal alal läheb aega, et asjast aru saada, oma töid müüma hakata jne. Kindlasti peaksid õppima kõiki uusi tehnikaid ja armastama oma tööd ka juhul, kui selles palju stressi on.

Kokkuvõte

Videomaailmas on tehnika hinnad viimastel aastatel langenud sedavõrd, et huvilisi, kes videote tootmise tööd omale igapäevaseks tegemiseks soovivad, on tekkinud rohkem kui seeni peale sügisvihma.

Samas õnnestub edukate videotootjatena läbi lüüa vaid nendel, kellel selleks aega ja tahtmist õppida, taluda stressi ja oskust oma tööd armastada ning vajadusel teha ka rohkemat kui nõutud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga